SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor jöhet a gyerek?

Családinet [cikkei] - 2005-07-31
Mikor szüljek, húsz- vagy harmincéves koromban, esetleg később? Az örök kérdést csaknem minden nő felteszi magának valamikor. Sajnos, nincs rá általános érvényű válasz, hiszen ami az egyik számára helyes és jó, az a másiknak aligha felel meg.
Mikor jöhet a gyerek?

Minden nőnek a partnerével együtt kell eldöntenie - esetleg orvosi segítséggel -, hogy mikor ideális a gyermek vállalása. Nézzük az általános érveket és ellenérveket.

20 évesen

Mellette szól, hogy 22 és 26 év között a nő fizikailag a csúcson van. Szervezete beérett, állapota ideális a gyermekvállalásra: szíve, keringési rendszere érintetlen, medenceizomzata teherbíró, csontozata erős (a gyermek ásványháztartásának ellátása ezen keresztül történik). Ebben a korban átlagosan két hónapra van szükség a teherbe eséshez. Bonyodalmak a legritkábban fordulnak elő. Sérült gyermek születésének kockázata csaknem a nullával egyenlő. Fiatal szülők gyermekeinek legtöbbször nem túl öreg nagymamái és nagypapái vannak.

Ellene szól viszont, hogy a húszas évei kezdetén a nő lelkileg még nem elég erős. A terhelést - gyermeket nevelni, partneri kapcsolatot fenntartani, a munkában további karriert befutni - sokan nem bírják. A válási arány kétszeres a tíz évvel idősebbekéhez képest.

30 évesen

Mellette szól, hogy a legtöbb párnak érzelmileg és anyagilag biztos háttere van. A gyermek a leghőbb vágyuk. Az anya többnyire már nem érzi azt, hogy valamit elmulaszt a szülés miatt.


Ellene szól viszont, hogy sok nő megkísérli tökéletesre tervezni az életét. Képzettség, karrier, és csak utána jöhet az utód. Így sok pár - akaratlanul - gyermektelen marad. A fogamzás esélye a harmincas évek közepétől jelentősen csökken. Átlagosan kétszer annyi idő kell a teherbe eséshez, mint tíz évvel korábban. A férfiak spermiumszáma évente két százalékkal csökken. A kromoszómaelváltozások kockázata 35 évtől megnő. 190 csecsemő közül egy valamilyen kromoszóma-rendellenességgel jön világra.

Csökken az egészségbe és az orvosba vetett bizalom, az idősebb anya gyakran "túlinformált". Nagyobb a császármetszések száma, rendszerint éppen az elbizonytalanodás miatt.

40 évesen

Tíz esztendeje még teljesen szokatlan volt, hogy valaki szüljön ebben a korban. Bár még ma is kivételes, de általában már nem okoz igazi problémát. Aki tudatosan ilyenkor alapít családot, pontosan felkészül a terhességre és a szülésre. A szülők anyagilag legtöbbször jó helyzetben vannak. Egy negyvenes asszony nem akar már (újabb) karriert. Az idősebb szülők sokkal inkább élvezik a gyerekkel töltött időt.

Ellene szól viszont, hogy a nőgyógyászok mégis kockázatos terhességről beszélnek. 45 éves kortól rendkívüli mértékben megnő a kromoszómaelváltozások esélye. Húszból egy megtermékenyített petesejt sérült! (A nőgyógyászok ma már a magzatvíz vagy a chorionboholy vizsgálatából idejekorán felismerik az esetleges károsodást.) A
teherbe esés valószínűsége nagymértékben csökken: csak 10 százaléknak sikerül az első három hónap alatt. A terhességi és gyermekágyi depressziós esetek száma emelkedik.

forrás: www.holgyvilag.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja