SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ikrek nevelése 3. - Az ikertestvérek identitása

Családinet [cikkei] - 2010-02-23
Gyermekkorukban az ikrek erősen igazodnak egymáshoz. Az évek során azonban közülük a legtöbben rá fognak találni saját személyiségükre.
Az ikrek nevelése 3. - Az ikertestvérek identitása

A szülők ezt már kisgyermekkorban elősegíthetik, pl. amikor alkalmanként más-más tevékenységben vesz részt az ikerpár két tagja. Fontos, hogy kerüljék az „ikrek” megnevezést, a „ti ketten” szófordulat használatát. Ezekkel a „trükkökkel” felkeltjük a gyermekekben az igényt a saját magánszférájuk kialakítására.

Különösen nehéz az egypetéjű ikrekkel
 
Egypetéjű testvéreknél is egy sor eltérés mutatkozik meg személyiségükben fejlődésük során. Sem a szülők, sem a pedagógusok soha ne kategorizálják az ikrek jellemvonásait. Különösen az egypetéjű ikreknél fordul elő, hogy látszólag „átverik” szüleiket, ugyanis egyik napról a másikra „szerepet tudnak cserélni”, vagyis át tudják venni egymás magatartását. A saját érdeklődési kör és tehetség kibontakozásának elősegítése is hozzájárul az ikrek személyiségfejlődéséhez.

Az ikrek személyiségfejlődése

Már egészen kicsi korban (1-1,5 évesen) megfigyelhető a gyermeknél, hogy az egyik inkább tehetségesebb a nyelvi készségekben, a másik pedig inkább a sportban ügyesebb.
Az ikergyermeket nevelő szülőknek is ki kell alakítani saját magukban egy másfajta szemléletet. Azonos korú, sok mindenben egymáshoz hasonlító gyermekeikben lássák meg a két külön egyéniséget, akiknek saját fejlődési tempójuk, saját adottságaik, saját személyiségjegyeik vannak. A folytonos összehasonlítgatás, - főleg, ha ez az ikrek jelenlétében történik -, gyakran sokkal többet árt, mint használ. Ez különösen abban az esetben érvényes, amikor az ikerpár egyik tagja ügyetlenebb, zárkózottabb, vagy nehezen kezelhetőbb, mint a másik. A gyermek önbizalmát igen meg tudja rendíteni, amikor mindig csak a másik testvér „feltételezett” előnyös tulajdonságairól beszélnek a szülők.

Már óvodás korban is nagyon lényeges, hogy mindegyik testvérnek külön-külön baráti köre legyen. Ikrek gyakran hajlamosak „közösködni” a barátokon. Egyszerűen nem mernek kapcsolatokat teremteni a másik nélkül. „Mikor hívhatjuk meg a barátnőinket?” - kérdezték egy anyukától ikerlányai. Amikor már féléve óvodába jártak, egy alkalommal büszkén mesélték, hogy mindketten kézen fogtak egy másik gyereket a csoportból és úgy mentek sétálni. Először meglepődött az édesanyjuk, mert azt gondolta, elég jól sikerült integrálódniuk a közösségbe. Az anya
érdeklődésére az óvónő elmondta, egész délelőtt más gyerekekkel játszanak, vannak azonban bizonyos „rituálék”, amikor együtt vannak, pl. tízóraiznak vagy sétálnak az óvodán kívül.

Az ikrek édesanyja nem gondolja, hogy a testvérpár egymáshoz való bensőséges viszonyulása valaha is hátrányosan befolyásolná más emberekkel való kapcsolatukat. Pillanatnyilag viszont pozitív a vélekedése, hiszen miért kellene szétválasztani azt, ami eredetileg is összetartozott?

Az iker testvérkapcsolatok típusai

6 jellemző kategóriát különböztethetünk meg:


 

  1. Egységes identitás
    Itt összeolvad a személyiségük, tehát közös identitásról beszélhetünk. Az ő „énjük” közösen működik. A testvérek vagy „fél” személyiségek, vagy mindkettőjüknek ugyanazt a tevékenységet kell gyakorolni. Ez a típus különösen egypetéjű ikrek között fordul elő és kb. ötéves korig jellemző. A testvérpár tagjai többes szám 1. személyben beszélnek, a „mi”-formát használják. Nagyon nehezen alakul ki náluk az egyes szám 1. személy az „én” használata. Emellett egyformán ruházkodnak és ugyanazokhoz a dolgokhoz vonzódnak.  

     
  2. Kölcsönösen függő identitás
    Azok az ikertestvérek, akiknek identitása kölcsönösen függ egymástól, életük végéig a legjobb „társai egymásnak” vagy a legbizalmasabb „barátnők". Életük oly annyira összefonódik, hogy egymás közelségében élnek, az egymással való napi kommunikáció érdekében. Bár lehet egymástól eltérő a foglalkozásuk, érdeklődési körük, az érzelmi biztonság forrását azonban csak egymásban találják meg. Ők az ikertestvérek között fennálló viszonyt tartják életükben a legintimebb kapcsolatnak.
     
  3. Hasított identitás
    Amennyiben az ikertestvérek identitását két ellentétes énkép határozza meg, akkor beszélhetünk hasított identitásról. Akarva, akaratlanul, az ikertestvéreknek külön-külön szereposztásnak kell megfelelniük. A szülők így jellemzik őket: az egyikük „jó”, a másikuk „rossz”, az egyik testvért csupa pozitívumokkal jellemzik, a másikat pedig negatívumokkal.
    Ezen a kétféle megítélésen keresztül alakítják ki az ikerpár tagjai identitásukat.
     
  4. Idealizáló identitás
    Ők az ikertestvér mivoltukban látják életük legfőbb aspektusát. Azt gondolják, ikernek lenni valami nagyon különleges státusz, ezért kapcsolatukat egy életen át minden egyéb emberi viszony fölé helyezik. Mindenek előtt az iker-létforma pozitív tulajdonságait emelik ki, a negatívakat mellékesnek tekintik. Az ilyen testvérpárok jóllehet, gyakran idealizálják kapcsolatukat, azonban többnyire nem igazán elégedett emberek, mert hiányolják életükből a nyitottságot és az intimitást. Az egymástól való elszakadás és a közöttük fennálló konfliktusok igen gyakran nyugtalanítják őket.
     
  5. Konkurens-identitás
    A „konkuráló identitású” ikrek az egymással való versengésre koncentrálnak, eközben pedig tudatosan vagy öntudatlanul is magas mércét állítanak fel maguknak. A testvérek között fennálló kapcsolat az önmagukra való rátalálás vágyán alapszik, mindent szeretnének elérni, ami már a másik testvérnek sikerült és ezért a másiknál jobb teljesítményre törekszenek. A „versengő” ikrek gyakran nagyon sikeres karriert futnak be, mivel örömüket lelik az ellentétes adottságok fejlesztésében. Az ilyen típusú ikertestvérek könnyen rátalálnak saját, egyéni identitásukra, és jól el tudnak határolódni testvérüktől. Mindezek ellenére is szoros és tartós kapcsolat marad fenn köztük.
     
  6. Testvér-identitás
    Ezek az ikerpárok többnyire a „normál” testvérekéhez hasonló kapcsolatban vannak egymással, ezért ezt a kapcsolattípust testvér-ragaszkodás-identitásnak" is nevezik. Már önmagában a nemi különbségek is lehetővé teszik esetükben a két különálló identitás kialakulását. A köztük lévő kapcsolat intimitása igen változó az egyes ikerpároknál. Egyeseknek nagyon különböző az életről alkotott felfogásuk, ezért úgy érzik, eltávolodtak a másiktól, mások megint csak szoros közelségben érzik magukhoz testvérüket.

A cikksorozat további részei:

Az ikrek nevelése 1. - Praktikus tanácsok ikrek neveléséhez
Az ikrek nevelése 2. - (más)hogyan neveljük az ikreket?
Az ikrek nevelése 4. - Harc a klisék ellen: „Nem vagyunk egyformák”

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja