SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Védekezés, szülés után

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-10
Egy gyermek születése mindig fontos esemény a család életében. Heteken át leköti mindenki figyelmét, de nemsokára minden újra a régi lesz.
Védekezés, szülés után

Néhány hét után az élet visszatér a régi kerékvágásba: az édesanya ismét fitt és üde, s mindenki megtanult alkalmazkodni a kis jövevény igényeihez. Előbb-utóbb visszatér a szexuális élet, mely sok kérdést vet fel.

Azok az édesanyák akik valamilyen okból nem szoptatják gyermeküket, jobban ki vannak téve a teherbeesés veszélyének. A szoptatás időszakában azonban a teherbeesés esélye szinte a nullával egyenlő. Ilyenkor alkalmazhatók különböző gyógyszermentes védekezési módok, melyek nagyobb biztonságérzetet nyújtanak az édesanyának.

Védekezés gyógyszerrel

A szoptatás időszakában egyáltalán nem javasolják a gyógyszeres védekezést, illetve a hagyományos kombinált tabletták szóba sem jöhetnek, mivel befolyásolhatják a tejelválasztást. Léteznek azonban ún. "minipillek".

Ezek a hormontartalmú gyógyszerek a kombinált tablettákkal ellentétben nem befolyásolják a tejelválasztást, s nem kerülnek át a gyermek szervezetébe. Egyes minipillek védelmet nyújtanak a kismedencei gyulladások ellen, és segítenek megelőzni különböző betegségeket is. Mivel a szoptatás idején a szervezet saját fogamzásgátló képessége összeadódik a minipillek hatásával, szinte 100%-os védelmet nyújt a teherbeesés ellen.

Méhbe felhelyezett eszközök

A méhen belüli hormonális fogamzásgátlás még újdonságnak számít. A méhben elhelyezett eszköz csekély mennyiségben sárgatest hormont szabadít fel. Tulajdonképpen teljes biztonságot nyújt, csökkenti a menstruációs ciklus idejét, s megelőzi a fájdalmakat.

Spirált szinte kizárólag olyan nőknél alkalmaznak, akik már túl vannak az első szülésen. A méhbe felhelyezett eszköz meggátolja a fogamzást. Hátrányai közé sorolható, hogy nem véd a szexuális úton történő fertőzésektől, fokozhatja a vérzés mennyiségét.

Helyileg alkalmazott fogamzásgátlók

A szoptatás időszakában a test saját védekező mechanizmusa mellett kielégítő hatékonyságúak, később azonban már egyáltalán nem bizonyulnak megfelelő választásnak. A spermicid krémek, a pesszárium, egyáltalán nem mondhatók kényelmesnek, hiszen előkészületet és odafigyelést igényelnek. Ugyanakkor nem elég hatékonyak a fertőzésekkel szemben sem.

Az óvszer hatékonysága sok esetben a használat helyességén múlik. Helyes használat esetén védelmet nyújt a fertőzések ellen, s hatékonyabb a helyi fogamzásgátlónál.

Fogamzásgátlás injekcióval?

Ez a módszer hatékonysága ellenére még csak szűk körben terjedt el. Legtöbben talán nem is hallottunk még a lehetőségről. Előnyei közé sorolható, hogy megbízható, ritkán szükséges az alkalmazása, nincs többé szükség a folyamatos gyógyszerszedésre.

Csupán 1-3 havonta kell alkalmazni, hátrányának mondható azonban, hogy nem nyújt biztonságot a nemi úton terjedő betegségekkel szemben, s gyakrabban lépnek fel mellékhatások, mint más fogamzásgátló szerek esetén.

Fotó: en.wikipedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja