SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az újszülött hallása

Dr. Timár Tibor [cikkei] - 2011-10-24
Az újszülöttek teljes hallással születnek, ennek az érzékszervnek a normális működése is fontos szerepet játszik az első életszakasz rohamos fejlődésében. Nagyon ritkán fordul elő valódi, komoly, veleszületett halláscsökkenés, a csecsemők körülbelül 2 ezreléke bizonyul halláskárosodottnak. Ma már nem számít gyógyíthatatlannak ez az állapot, bár természetesen sok nehézséget okoz szülőnek, gyermeknek egyaránt.
Az újszülött hallása

Az orvostudomány fejlődésének egyik jelentős bizonyítéka éppen a cochleáris implantációnak nevezett módszer. Az időben észrevett süketség ezzel a komplikált és nagyon költséges módszerrel ma már hazánkban is kezelhetővé vált. A gyógymód lényege, hogy egy olyan „hallókészüléket” alkalmazunk, mely nem a hang felerősítése által teszi észlelhetővé az ingert, hanem sokkal bonyolultabb procedura folytán elektromos ingerré változtatja, ily módon pótolva a belsőfül idegi működését. A készülék vezetékét egy komoly műtét során a belsőfülbe illesztik. Ez a műtét is csak az első lépcsője a hosszú folyamatnak, melynek eredményeként a természeteshez hasonlatos hallásélménye lehet a kicsinek.

A cochleáris implantáció eredményessége jelentősen függ a kezelés megkezdésének időpontjától. Emiatt is fontos, hogy időben kiderüljön, ha probléma van a kisbaba hallásával.

Az újszülöttkori hallásszűrés hazánkban kötelező, a szülészeti intézményekben ezt mindenhol elvégzik. Az esetek többségében a vizsgáló figyeli az általa keltett zajra adott mozgást, ijedtséget, reakciót. A módszer nem tökéletes, de rutinos szakember nagyon jó arányban, bár nem száz százalékban felismeri a gyanús eseteket.


Az ország egyes régióiban, illetve egyes intézményekben úgynevezett objektív hallásszűrést is végeznek. Ez egy szintén elég új módon történik, melyet otoakusztikus emissziónak hívnak. A vizsgálat nagyon egyszerűen, gyorsan elvégezhető, pedig bonyolult alapjai vannak. Óriási előnye, hogy néhány perc alatt biztosan kimutatható, ha valakinek ép a hallószerve, anélkül, hogy a vizsgáltnak bármi módon közre kellene működnie. Ha tehát jó eredményt kapunk, biztosak lehetünk benne, hogy a fül minden része ép. Komoly gondot jelent viszont, hogy ezt a megnyugtató választ a kisbabák 20 százalékában nem tudjuk az első vizsgálatnál produkálni, pedig, mint a bevezetőben írtam, közülük csak minden századiknak van valódi problémája. Ez sok fölösleges aggodalmat vált ki azokban a friss szülőkben, akikkel közlik, hogy további vizsgálatokra van szükség.  

Mivel a mindenhol elvégzett szűrés hatékonysága nem teljes, fontos, hogy a gyermekorvosok, védőnők is próbát tegyenek néha a picik hallásával.

Tanácsos, hogy a szülők is tudatosan figyeljék gyermekük fejlődését. Ennek része kell, hogy legyen annak megfigyelése, hogy reagál-e a csecsemő kellemetlen vagy kellemes hangokra. Ha kételyek merülnek föl, helyes, ha megbeszéljük a gyermekorvossal, védőnővel, akik nagyobb gyakorlatuk folytán meg tudnak nyugtatni, vagy intézkedni tudnak, hogy megbízható, objektív vizsgálattal megállapítható legyen, valóban fennáll-e hallásprobléma. A család életét természetesen megnehezíti az esetleg felfedezett halláscsökkenés, de a modern hallókészülékeknek és nem utolsósorban a jólképzett halláspedagógusoknak köszönhetően biztosítható a gyermek beszédfejlődése, beilleszkedése a jól halló társak közé. Mint a cikk elején említettem, még a hallás teljes hiányával születettek egy részén is segíteni lehet.

Fotó: nicibiene: Erste Geheimnisse unter Weibern 

Dr. Timár Tibor


Dr. Timár Tibor
Fül-orr-gégész és gyermekgyógyász

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.orr-ful-gegeszet.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja