SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lombikbébi-program: komplex kezeléssel a babáért!

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2011-03-25
A meddőség oka nagyon sokrétű lehet. Napjainkban egyre duzzad azoknak az okoknak a száma tudományosan is bizonyítottan, amelyek meddőséghez vezethetnek, így egy szerteágazó problematikáról beszélhetünk. Míg az egyik oldal a testi okok feltárását szokta hangsúlyozni, addig mások a lelki oldal szerepét emelik ki. A kérdés tehát nagyon összetett, és érdemes ezt figyelembe venni a meddőség kezelésében is.
Lombikbébi-program: komplex kezeléssel a babáért!

„Az alapelv az, hogy ha bármilyen szempontból kedvezőtlen helyzetbe kerülünk, akkor a szervezet elsőként a termékenységért felelős rendszert blokkolja. Van valószínűleg ennek egy evolúciós szerepe is, hogy védje a szervezetet a terhességtől. Így erőkifejtés, vagy egy erőteljes fogyás, illetve hízás blokkolhatja a reprodukciós rendszerünket is. Ide tartozik a pszichés állapot, a félelem, vagy a fenyegetettség érzése, illetve egyéb betegségek is. A szervezet folyamatosan értékeli a történéseket, és szükség esetén reagál rá. Ha valaki ugyanis beteg és várandós egyszerre, akkor a természetben jelentősen csökkennek az életbemaradási esélyei, és a szervezetünk a modern társadalomban is ezen az elven működik” - tudhattuk meg Dr. Vereczkey Attilától, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet főorvosától.

Mindenre kiterjedő vizsgálódás

lombikbebi„A komplex szemlélet lényege, hogy az egész rendszert kell vizsgálni, és ez vezet a hatékony kezeléshez is” – magyarázza a meddőségi és endoszkópos specialista. „Mi például egy lombikbébi kezelés folyamán több száz faktort nézünk folyamatosan, és tudnunk kell, hogy még így sem tudunk teljes képet alkotni. Úgy lehet talán a legjobban elképzelni ezt az egész folyamatot, mint egy olimpiai döntőt. Ha a versenyző nem aludta ki magát, nem készült fel fizikailag a megmérettetésre, vagy magánéleti problémák miatt nem tud koncentrálni, akkor nem fog győzelmet aratni. Viszont az is kell a sikerhez, hogy a pálya megfelelő állapotban legyen, és az eszközök se hagyják őt cserben, hiszen ezek a tényezők ugyanúgy megakadályozhatják őt abban, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtson. Ugyanez a helyzet a meddőség tekintetében is, mi tehát abban tudjuk a hozzánk forduló párokat segíteni, hogy nagyon körültekintően kivizsgáljuk őket, és a megfelelő pontokon segítjük őket abban, hogy a problémás részeket korrigálva és megerősítve a legjobb eséllyel bekövetkezzen a gyermekáldás.

Orvosi team-munka


Ha egy páciensnek például van egy pajzsmirigy-rendellenessége, és erről nem tud a kezelőorvos, akkor nyilvánvalóan rosszabb esélyekkel indul. Ugyanez a helyzet egy mióma vagy egy endometriózis esetében. Ezek ugyanis nem minden esetben lehetetlenítik el a megfoganást, az esélyeket viszont mindenképpen csökkentik, így sokkal több, lényegében felesleges beavatkozáson kell részt venniük a pácienseknek, ami pszichésen, testileg és anyagilag is nagyon nagy megterhelést jelent. Ha minden faktor a helyére kerül, akkor ugyanis 35 év alatt 40-50 százalék is lehet a lombikbébi program sikerességének aránya egyetlen cikluson belül” – hangsúlyozza Dr. Vereczkey. Ez a komplex hozzáállás nemcsak egy egyszerű lombikbébi programot jelent, hanem azt is, hogy az orvosi csapatot kiegészítve minden olyan szakterület jelen van az intézményben, amely a meddőség kezelésével kapcsolatba hozható. „Egy endokrinológiai rendellenesség esetén endokrinológus segít, a sebész kiveszi a daganatot, a pszichológus helyre teszi a feszültséget, segít, támogat, és ha ezek a területek együtt dolgoznak, akkor a megfelelő technikai módszerekkel a terhesség a lehető legnagyobb eséllyel sikerülhet. Ez a hozzáállás amellett, hogy sokat segít, nagyon etikus is, hiszen ott támogat, ahol szükség van rá” – mondja a főorvos.

Hatékony megoldás

Az egyedüli probléma az effajta hozzáállással az, hogy a páciensek Magyarországon hozzászoktak ahhoz, hogy az időhiány miatt, vagy egyéb okokból legtöbbször egyetlen szakembertől megkapnak egy diagnózist, és az alapján történik a kezelés, ami vagy sikerül, vagy nem. Ez azonban azért is problematikus, mert a páciensek éveket is veszíthetnek az alacsony hatékonyságú programokkal, amit vannak, akik már nem engedhetnek meg maguknak. A történetnek az idő és az anyagi ráfordítás mellett fontos része az is, hogy minél több lombikbébi programot kell végigcsinálni, annál nagyobb a pszichés nyomás, ami kimerüléshez és kiégéshez vezethet. Ezért is érdemes fordítva állni a történethez, vagyis fontos, hogy nagyon precíz legyen a kivizsgálás, logisztikailag jól oldjuk meg a szakmák közötti kommunikációt, hiszen ennek segítségével akkor kezdhetünk bele a lombikprogramba, amikor a legideálisabbak a körülmények. Persze senki sem tudja biztosra garantálni a sikert, azonban annyiban segíthetünk, hogy a lehető legjobb eséllyel induljanak a párok a kisbabáért.”


Fotó: Finja07

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja