SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hüvelyi szülés császármetszés után?

Lénárd Orsi [cikkei] - 2010-04-22
Vajon megszülhetem-e következő babámat természetes, hüvelyi úton? Azt hiszem, ez a legégetőbb kérdése sok  császármetszésen átesett édesanyának.
Hüvelyi szülés császármetszés után?

Ma már nem minden szülészeti intézményben az a felfogás, hogy “ha egyszer császár, a következő is császár lesz”. Számos  szép sikertörténetet ismerek. Itt,  a CsaládiNeten is olvasható Kati története, akinek második kisfia születésekor már sikerült elkerülnie a császármetszést. Ez a sikert annak is köszönhette, hogy gondosan felkészült gyermeke érkezésére, másrészt szüléséhez olyan segítőket választott (orvos, szülésznő, dúla), akik szívvel-lélekkel támogatták, illetve akikben teljes mértékig megbízott.

Előfordulhat persze olyan eset is, amikor mindent megtesz egy  anya, és  mégsem sikerül a hüvelyi úton szülnie. Erre is érdemes az újabb várandósság hónapjai alatt gondolatban felkészülni. Ebben az esetben az édesanya és a kisbaba számára sokat jelent az újabb császármetszés körüli segítők emberi hozzáállása. Megkönnyíti az elfogadást, ha az anya megérti, hogy miért van újra műtétre szükség, és ha a kórházi személyzet együttérzően és megértően fordul feléje. Segít, ha a kisbabával a megszületése után rögtön fel tudja venni a kapcsolatot, és ha mihamarabbi segítséget kap az első mellretételben és a baba gyermekágyas ellátásában.

Hogyan készülj fel a várandósság hónapjai alatt, ha császármetszés után vagy, és következő babád megszületését máshogy szeretnéd? Az egyik legfontosabb az előző szülésélmény lerakása, a  szülés körüli testi és lelki események feldolgozása. Mi vezetett akkor és ott a császármetszéshez? Mi és hogyan történt a szülőszobán? Mit éreztél a császármetszésre készülve, a műtét alatt és az utána következő napokban? Ezekre a kérdésekre adott válaszaid nagy segítségedre lehetnek az előző szülésed megértésben. Érdemes ezután szülési tervet készítened. Ennek megírásában és az előző műtét történéseinek feldolgozásában hiteles információk nyújtásával és szüléskísérések során szerzett tapasztalataival nagy segítségedre lehet egy dúla.



A szülésre készülvén beszélgess az orvosoddal arról, hogy ő mit gondol, és hogy abban a kórházban érvényes protokoll  és szokások szerint lehetséges-e császármetszés után hüvelyi úton szülni. Az orvos pozitív hozzáállásának döntő szerepe van a kérdésben.  Válassz a szülés idején olyan segítőket (orvos, szülésznő, dúla), akikben teljesen megbízol, így is még nagyobb biztonságban érezve magadat.

Végül még egy gondolat: tudatosítsd magadban, hogy a második várandósság és szülés nem ugyanúgy zajlik, mint az előző! Ez egy teljesen más és új történet.
 

kép: www.foter.com

Lénárd Orsi


Lénárd Orsi
Szülésfelkészítő és szüléskísérő dúla, mentálhigiénés szakember, kismamamasszőr

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.lenardorsi.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja