SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alvás várandósság idején

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-03
Rengeteg szülő tudja már, milyen nehéz egy jót aludni a szülést követő néhány hónapban. De nem egy nő már a várandósság idején is alvásproblémákkal küzd.
Alvás várandósság idején

A várandósság első trimeszterében nem egyszer meghosszabbodik az alvás ideje. Ez természetes, hiszen a női test igyekszik gondoskodni a növekvőben lévő magzatról, s ez sokkal fáradtabbé teheti az édesanyát. A szívverés felgyorsul, a test több vért termel, s a méhlepény is megkezdi működését. A várandósság későbbi szakaszában azonban előfordulhat, hogy nehézzé válik a normális, mély alvás.

Miért olyan nehéz normálisan aludni?

A várandósság idején leginkább a test fizikai átalakulása jelenthet problémát. A megszokott pózok helyett kénytelenek vagyunk más testhelyzeteket keresni. Főleg azok helyzete nehéz, akik korábban szerettek hason feküdni. Az egyre növekvő has szinte lehetetlenné tesz a kényelmes elhelyezkedést, hiszen közben még a babára is ügyelni kell.

Emellett más tényezők is zavarhatják az alvást. A várandósság idején a szívverések száma növekszik, ez már magát az elalvást is nehezítheti. A méh növekedése a környező szervekre, izmokra is hatással lehet. Előfordulhat, hogy a megnövekedett méh nyomja a tüdő alatt található izmokat, így a lélegzés felületesebbé válik. A szervezet azonban igényli az több oxigént, így előbb-utóbb gyorsabbá válik a lélegzetvétel.

A megnövekedett pocak, a felszedett kilók megterhelik az izmokat is. Előfordulhat a várandósság későbbi szakaszában hát- és derékfájás, mely szintén megnehezíti az alvást. Az emésztőrendszer is lelassul, ezért nem tanácsos egyszerre nagyobb adag ételt elfogyasztani. Együnk két-három óránként egy keveset, így elkerülhetjük a gyomorégést.

Rémálmok várandósság idején



Rengeteg várandós nő panaszkodik rémálmokra, mely leginkább a szüléshez, vagy a babához kapcsolódik. Ez nem fizikai, hanem lelki probléma. Meg kell érteni, hogy az álmok nem a jövőt jelzik, hanem saját félelmeinket. Általában azoknál fordul elő rémálom, akik aggódnak gyermekük épsége miatt, vagy félnek a szüléstől. Erre mind van megoldás; az orvosi vizsgálatok megnyugtatóak, hiszen a baba és a várandós nő egészségének védelmét szolgálják, a szüléstől való félelem pedig általában elmúlik, ha részletesebben is tájékozódunk a témáról.

Teendők a jó alvás érdekében

- Igyekezzünk rájönni, mi táplálja félelmeinket, így könnyen véget vethetünk rémálmainknak.
- Hanyagoljuk a koffeintartalmú italokat (kávé, tea, kóla).
- Alvás előtt egy-két órával már ne fogyasszunk nagyobb mennyiségű ételt vagy italt.
- Próbáljunk kialakítani egy napi rutint. Igyekezzünk minden nap ugyanakkor lefeküdni és kelni.
- Igyekezzünk rendszeresen mozogni. Egy kevés úszás, vagy minden nap egy séta segíthet az elalvásban.

Ha semmi nem segít az elalvásban, akkor se rohanjunk gyorsan a patikába. Az álmatlan forgolódás helyett érdemes egy könyvet olvasni, vagy más, nyugodt elfoglaltságot találni. Legvégső esetben használhatunk gyógynövény teákat, de ezt természetesen meg kell beszélni a kezelőorvossal.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja