SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyulat, húsvétra

Kókai Kata [cikkei] - 2005-03-07
Talán ilyenkor érkezik a legtöbb ajándék-kisállat háztartásunkba, a gyermekek legnagyobb örömére. Fontos, hogy csak akkor ajándékozzunk állatot, ha tisztában vagyunk az ezzel járó felelősséggel.
Nyulat, húsvétra

 

Egyre több lakásban futhatunk össze az édes kis tapsifülessel; a méltán népszerű kisállat lassan a macskához és kutyához hasonlóan teljes értékű szobaállat lesz. Tartása az egyszerű etetés és itatás ellenére nehezebb, mint többi szőrös barátunké, ha nincs udvarunk, akkor a lakásban kell számára olyan helyet találnunk, ahol nyugodtan töltheti napjait.

Számtalan faj közül választhatunk, az egyszerű házinyúltól a törpenyúlon át egészen a kosorrúakig. Fajtától függően különböző méretű, színű, és formájú állatkák közül válogathatunk, azonban a tartástól függően (lakás vagy kert) érdemes tanácsot kérni az eladótól.

Lakásban talán egy törpenyúl számára lehet a legideálisabb környezetet kialakítani. Sokan ketrecben tartják nyulaikat, ez azonban egy lakásban tartott hobbiállat esetén kevésbé tűnik szimpatikus megoldásnak.

Ha tehetjük, valamelyik helységben fedjük le a padlót 1-2 négyzetméteres területen fóliával, kerítsük körbe. A kerítés kb. a nyúl magasságának kétszerese legyen, anyagát tekintve bármit választhatunk, amit kedvencünk nem fog szétrágni. A vastagabb fából készülő virágágyást szegélyező kerítések díszként is megállják a helyüket, s így az elkerített területen kedvencünk számára megfelelő mozgásterületet biztosíthatunk. A fóliával letakart padlóra szórjunk faforgácsot, mely segít állatunk kényelmesebb, tisztább almának kialakításában.

Mivel a nyulak a legkevésbé sem szobatiszták, az almot lakásban tartott állatoknál naponta cserélni kell, s a leterített fóliát is gyakran kell tisztítani. Ketrecben élő nyulak esetében a kialakítástól függően egyszerűbb lehet annak takarítása.

Fontos, hogy kedvencünk minden nap kapjon friss vizet. Ehhez érdemes egy nehezebb anyagból készült, alacsony tálat használni, nehogy ivás vagy ugrálás közben felborítsa. Az etetés a tápláléktól függően több tartót is igényelhet. Mivel a nyúl „finnyás” állat, a szénát, lucernát soha ne a földre szórjuk, mert ha egyszer letapossa, biztosan nem eszi meg. Hasonló táplálékokhoz ún. „etetőrácsot” kaphatunk (V-alakú, rácsra szerelhető vagy felállítható etető). A magvakhoz (búza, zab, árpa, stb.) szintén egy nehezebb tálat használhatunk. Ételeket tekintve a nyúl szívesen fogyaszt bármilyen maradékot; almacsutkát, meghámozott zöldségek héját levelét, vizes fűféléket azonban lehetőleg ne adjunk neki.

Fontos, hogy kedvencünk megfelelő odafigyelésben részesüljön; mindig elegendő táplálékot, és friss vizet kapjon. Ha külső elváltozásokat találunk (leginkább a fülben), forduljunk állatorvoshoz. Figyeljünk oda, hogy kedvencünk megkapja a szükséges védőoltásokat, így mindenki számára öröm lesz az apró tapsifüles tartása.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja