SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az élet lehelete: a légzés

Singola Edit [cikkei] - 2008-08-04
Az élet-lélek-lélegzet összekapcsolódó fogalmak. Élet nem létezhet lélegzés nélkül. Étel nélkül az ember akár két hónapig is kibírja, de légzés nélkül csak percekig.
Bármilyen hihetetlen, tudatos légzéssel fokozottabban kihasználhatjuk testi és szellemi erőforrásainkat...
Az élet lehelete: a légzés
   A légzőrendszer feladata a gázcsere. A tápanyagok elégetéséhez oxigénnel látja el a sejteket, majd eltávolítja a szén-dioxidot. A szájon vagy az orron keresztül belélegzett levegő az orrüregen és a garaton áthaladva felmelegszik és telítődik párával, majd a légcső felé haladva a tüdőbe jut. A tüdő fontos részei a léghólyagocskák, amelyeket ha kiterítenénk, beborítanának egy fél teniszpályát.

Bármilyen hihetetlen, tudatos légzéssel fokozottabban kihasználhatjuk testi és szellemi erőforrásainkat. Példázza ezt az is, ha túlzott stressz éri a szervezetet, akkor erőteljesebben vesszük, sőt kapkodjuk a levegőt, vagy ha valami izgalmas dolog előtt állunk, azt szokták tanácsolni, vegyünk egy nagy levegőt.

A helyes légzés táplál, gyógyít és fejleszt. Tapasztalhatjuk ezt a három fő tulajdonságát, amikor friss levegőn kirándulunk. Olyankor a légzés során felszabadulnak a salakanyagok és eltávoznak a szervezetből, az idegrendszer felszabadul a nyomástól, a vérkeringés felgyorsul, az agyműködés felélénkül. A helyes légzés újjáéleszti a szervezetet, és nem elhanyagolható, hogy helyes légzéssel fejleszthető a szellemiség. Sok kultúrában a tudatfejlesztés nélkülözhetetlen eszköze a légzésgyakorlás.

A kifogástalan légzésnek három alapfeltétele van: szabad légutak, helyes légzéstechnika, tiszta levegő. A helyes légzéstechnikát könnyen elősegíthetjük egy kis gyakorlással. Az egészet az ellazulás alapozza meg, ha nem tudunk ellazulni, akkor nem tudunk elengedni sem, és nem tudunk megszabadulni a kifújandó káros anyagoktól sem. A gyakorlat lényege, hogy szellőztetés után kényelmesen helyezkedjünk el, lazítsuk el magunkat, gondolatban a lábujjaktól elindulva oldjuk fel a görcsöket, engedjük el az izmokat, közben eresszük el a negatív gondolatokat, rossz emóciókat is. Érezni fogjuk, hogy a pulzusunk és a légzésünk lelassul, használjuk ki ezt az állapotot, és gondoljunk valami kedves és szép dologra. Ha már begyakoroltuk az ellazulás menetét, jöhet a légzésgyakorlat. Először háromütemű légzést végezzünk, vagyis belégzés néhány másodpercen keresztül, torlasztás, bent tartjuk a levegőt, és kilégzés. Később rátérhetünk a négy ütemre is: belégzés, torlasztás, kilégzés, légzésszünet.

A mindennapok során figyeljünk oda, hogy állandóan friss oxigénhez jussunk. Gyakran szellőztessünk, lefekvés előtt mindenképp. Szabadítsuk fel a tüdő mozgásterét, tehát a letapadt lapockákat, végezzünk karkörzéseket. Ügyeljünk arra, hogy munka közben is egyenes legyen a gerinc, mert csak így valósul meg a helyes légzés. Jó időben aludjunk nyitott ablaknál, és soha ne fűtsük túl a helyiségeket. Légzésjavítás szempontjából jó hatású az éneklés is. Éljünk tudatosan a légzés adta lehetőségekkel, például felhevült testünket hamarabb lehűthetjük, ha orron át mély belégzéseket végzünk és szájon át gyors kilégzéseket. A lépcsőjárást szintén megkönnyíthetjük helyes légzéssel, mégpedig úgy, hogy a lépcső alján néhány erőteljes kilégzést végzünk.

Étel nélkül az ember akár két hónapig is kibírja, de légzés nélkül csak percekig. A légzés azért is fontos, mert segítségével megy végbe a szervezetben a cukrok és zsírok elégetése, ami szükséges a hő- és energiafejlesztéshez. A test, a lélek és a szellem egyensúlyának megteremtéséhez hozzátartozik a helyes légzés. Tudatos légzéssel saját erőinket mozgósíthatjuk és kamatoztathatjuk mind fizikai, mind szellemi és lelki síkon.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja