SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Támadnak a pollenek: a fekete üröm

Családinet [cikkei] - 2008-08-05
A tavasztól őszig tartó pollenszezon folyamatos megpróbáltatások elé állítja a pollenallergiás betegek szervezetét. A két leggyakoribb allergén növény, a fekete üröm és a parlagfű virágzása azonban még csak most kezdődik.
Támadnak a pollenek: a fekete üröm

A fekete üröm pollenje az egyik legerősebb allergén. Gyógynövényként teája kiváló étvágyjavító, epeműködést serkentő, görcsoldó, idegerősítő hatású. Kedvező tulajdonságai mellett azonban virágpora, az arra érzékenyekből allergiás reakciót válthat ki.
A növény nagyon sok, erősen allergizáló pollent enged szélnek augusztus elejétől késő októberig. A parlagfű mellett ez a gyomnövény okozza a legtöbb allergiás megbetegedést.

Bizonyos allergének molekuláris szerkezete hasonlít egymásra (például rokon növényfajoknál), ekkor a hasonló allergénekre egyformán reagál a szervezet. Ez a keresztreakció jelensége. Ezért van az, hogy a parlagfűre érzékeny betegeknek legtöbbször az üröm is panaszokat okoz, vagy bizonyos ételek fogyasztásának hatására erősödnek az allergiás panaszok, esetleg ajak-, garat-, nyelvduzzanat, viszketés a nyelven, ritkán görcsös hasi fájdalom jelentkezik.

A fekete ürömre allergiás beteg számára ezért ajánlott a keresztreakciót adó ételek - nyers kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kiwi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno és zeller - elkerülése. A keresztreakció gyakorisága a betegek körében 6-8 százalék, azonban a fenti ételek fogyasztásakor óvatosság indokolt, ha szokatlan reakciót tapasztal, forduljon orvoshoz, illetve attól kezdve kerülje ezek fogyasztását. A zöldségekben és gyümölcsökben található allergének nem hőtűrőek, főzés, konzerválás, fagyasztás során jelentősen csökkenthetőek allergiás tulajdonságaik.

A fekete ürömnek van egy gyengébb virágzása júniusban is, de az nem okoz jelentős panaszokat, a betegek ritkán észlelik. A legtöbb panasz az augusztustól októberig terjedő időszakban tapasztalható. Dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa tanácsolja, hogy ebben az időszakban a beteg napos, szeles időben, ha teheti ne töltsön hosszú időt szabadban. Ágyneműjét ne szárítsa a szabad levegőn. Lehetőleg minden este mosson hajat, mert a napközben a hajába ragadnak a pollenek,( férfiaknál a szakáll is „pollencsapda) mikor lefekszik, a párnájára hullanak és egész éjszaka töményen belélegzi őket. Vonaton, buszon nyitott ablaknál a menetiránynak háttal utazzon, hogy a huzat ne csapja az arcába a polleneket.

Az immunterápia hatékonyan alkalmazható fekete üröm allergia esetén is. Az eredményes kezeléshez már most, a növény virágzásának időszakában jegyezzünk fel minden tünetet, hogy a decemberi kezelést megkezdhessük. Irodalmi adatok és a tapasztalat szerint az  esetek 60-65%-ában már az immunterápiás kezelés megkezdését követő első pollenszezonban számottevően csökkennek a tünetek, de az igazi javulás a második évben szokott bekövetkezni.

www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja