SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az allergia

[cikkei] - 2004-02-16
Allergiának az emberi szervezet, a számára valamely idegen anyag jelenlététre történő heves reakcióját nevezzük. Vagyis az allergia egyszerűen túlérzékenységet jelent.
Az allergia

A ma már népbetegségnek számító allergia civilizációs betegség. Vagyis minél inkább eltávolodunk a természetes életmódtól, annál több embernél jelentkezik a tünetcsoport.

Rendkívül széles skálájú, kellemetlen, gyakran súlyos, időnként kifejezetten veszélyes tünetegyüttes. A panaszokat kiváltó anyagokat allergénnek nevezi a szakirodalom. Eredete lehet szerves, élő anyag / pl. pollen, atka, szőr, gomba, élelmiszerben fehérje vagy cukor, liszt /, illetve szervetlen, mechanikai / pl. bányászoknál a kőpor / vagy kémiai hatású / pl. élelmiszertartósító adalékanyagok, ételszínezékek, mosó- és tisztítószerek , kozmetikumok, műszálas ruhanemű, kenő - és hajtóanyagok, építőanyagok, égéstermékek /. Mivel ilyen sokféle anyag válthat ki a szervezetből túlérzékenységet, a tünetek is igen sokfélék lehetnek.

  1. légúti tünetek: szénanátha, vagy annak súlyosabb változata; az asztma
  2. bőrtünetek: a pici piros kiütés, hólyagos kiütés, vörös bőrfelület, pörkös bőrfehéredés, bőrkiszáradás, hámlás, elszíneződések / pigmentáció /, ekcéma, de lehet egészen súlyos, csaknem teljes testre kiterjedő változata is.
  3. anyagcsere zavarok: ezt elsősorban élelmiszerek váltják ki, a hányás - hasmenéses tünetektől kezdve egészen az életfunkciók veszélyezettségéig terjedő tünettegyüttessel, leggyakoribb allergének a tejcukor, a fehérje, a liszt és a tartósítószerek.

Amire a szülőknek figyelni érdemes: a szénanátha nagyon fiatal korban jelentkezhet. A hajlam genetikailag öröklődik, de mindig kell hozzá valamely külső, a folyamatot beindító tényező. Tünetei: légszomj, kapkodó, nehezített légzés, nagyon piros vagy épp nagyon fehér bőr, az oxigénhiánytól elkékülő ajak jelzi a rohamot. Ha előszőr tapasztaljuk ezt gyermekünknél, nagyon fontos, ne essünk pánikba, bármíly rémísztő is a látvány! Ha szobában volt a gyermek, azonnal friss levegőre kell vinni, mert a szobában volt valami, ami kiváltotta a rohamot / pl. takarításkor lakáspor/, ha szabad levegőn jelentkezett a roham, akkor épp fordítva: azonnal zárt térbe kell mennünk, mert valószínűleg a légkörben van jelen a "bűnös". És természetesen azonnal orvoshoz kell fordulni. Tüneti kezelést tudnak alkalmazni, s a gyermek korának megfelelő módszerekkel meghatározni a zavaró anyagot.

Hasonló a helyzet az ételekkel szembeni allergiánál. A hányás, hasmenés nem mindjárt jelentkezik, csak nagyon súlyos esetben. Kiütések a bőrön, elhalványodó vagy nagyon sötét foltok, bőrhámlás, viszketés jelzi az anyagcsere felborulását. Ebben az esetben is orvoshoz kell fordulni.

Kicsi gyermekeknél nagyon nehéz meghatározni az allergiát kiváltó anyagot. De a szülők zseniális megfigyelők. Jól megfontolt eljárással az orvos és a védőnő segítségével többnyire ki lehet szűrni, mely anyagra reagál túlzottan a gyermek, ezek kerülésével, megfelelő táplálkozással és életvitellel, gyógyszerek szedésével jól egyensúlyban tartható a gyermek állapota. Az allergia, néhány valóban súlyos, speciális típusától eltekintve, a gyermekek fejlődésében nem okoz károsodást.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja