SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Korszerű diagnosztika: endoszkóp a légúti allergiák vizsgálatában

Családinet [cikkei] - 2009-06-22
Az allergiás betegek számának rohamos emelkedése mellett a technika fejlődése is egyre korszerűbb eszközöket kínál a betegség pontos diagnózisát segítve. A fül-orr-gégészeti endoszkóp is a modern kor vívmánya, az allergológia területén történő alkalmazásáról dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész, allergológus beszélt.
Korszerű diagnosztika: endoszkóp a légúti allergiák vizsgálatában

Endoszkóp az orvostudomány minden területén

Az endoszkópok bevezetése az elmúlt évtizedekben forradalmasította az orvostudomány csaknem minden ágát. Alkalmasak különböző területek vizsgálatára és kezelésére, műtétek végzésére. Főleg azon szervek esetében jelentenek nagy segítséget, melyek mélyben levő üregek vagy csak szűk nyíláson át közlekednek a külvilággal. A műszer két nagy csoportja a merev és hajlékony vagy flexibilis endoszkóp. Mindkét fajta különböző speciális feladatokra alkalmas. A korábban széles műtéti metszést igénylő beavatkozások endoszkóp segítségével a természetes nyílásokon vagy kis metszéseken keresztül végezhetők el.

Fájdalommentes vizsgálat

A fül-orr-gégészet ma már külön szakterületté vált ága a rhinológia - az orr és melléküregeinek vizsgálatát és betegségeinek kezelését jelenti. Az orr vizsgálatában és kezelésében elsősorban merev endoszkópot használunk. Rendelkezésre áll felnőtt és gyermek méretű műszer, melyek vastagságukban különböznek. A fényforrás fénye egy üvegszál kábelen keresztül jut a vékony, néhány mm átmérőjű csőszerű műszerbe. Az egyébként nehezen vizsgálható üreg mélyére vezetve az endoszkópot, megvilágítjuk a területet, melyet az endoszkóp optikáján - egy összetett lencserendszeren keresztül - lát a vizsgáló. 


A tervezett beavatkozás vagy vizsgálat során, ha szükséges, speciális műszereket tudunk bevezetni az endoszkóp látóterébe. Az endoszkópok különböző látószöge - 0,30,45,70,90,120 fok - lehetővé teszi, hogy más-más területet tekintsünk át. A képet a vizsgáló közvetlenül nézheti, de kamera közbeiktatásával akár monitoron is megtekinthető. A videoendoszkópia során a látott képet digitálisan rögzíthetjük. Ez CD-re másolva archiválható, a beteg is megkaphatja. Krónikus betegség során a tárolt képek időbeli összehasonlításra adnak lehetőséget.

Endoszkóp és allergia

A szénanátha az orrnyálkahártya allergiás reakciója bárminemű légúti allergénnel szemben. A tavaszi-nyári időszakban sokan küzdenek a különböző pollenek okozta allergiás tünetekkel. Az orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés, torokkaparás kellemetlenségeitől sokan a téli hónapokban sem szabadulnak, ilyenkor a háziállatok szőre, a penészgomba spórái és a háziporatka okozhatnak panaszokat. Az allergiás reakció során nagy mennyiségű hisztamin és a sejtszintű reakciókban szerepet játszó úgynevezett mediátor anyag szabadul fel, ez okozza a nyálkahártya duzzanatát és a fokozott váladéktermelést az orrban, orrmelléküregekben és a szem nyálkahártyáján.
Az allergia diagnózisában nyújt segítséget a fül-orr-gégészetben használt endoszkóp. A vizsgálat során jól áttekinthető az orrüreg teljes területe, pontos képet kaphatunk az orrnyálkahártya állapotáról, illetve a gyógykezelést követően nyomon követhetjük változását is. Az endoszkóp az allergia diagnózisa mellett segíti a tünetek hátterében meghúzódó egyéb okok kizárását is, mint az orrsövény ferdülés, orrpolip, megnagyobbodott orrmandula vagy súlyosabb esetekben daganatos elváltozás.

www.fulorrgegekozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja