SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Visszér - a lábunk ellensége

Családinet [cikkei] - 2010-10-14
Azt hihetnénk, hogy a visszér csak az idősek és főként a nők betegsége, holott sajnos már igen fiatal korban jelentkezhetnek a tünetei. Mindamellett, hogy esztétikai problémát okoz, még az egészségünket is veszélyeztetheti, ezért nagyon fontos a betegség kialakulásának megelőzése, illetve a már meglévő probléma esetén a kezelés.
Visszér - a lábunk ellensége

Az alábbiakban dr. Laczkó Ágnes a Budai Egészségközpont érsebész szakorvosa osztja meg velünk a visszér kialakulásának okait, megelőzésének módját és a kezelési típusokat.

„A visszér már igen fiatalkorban kialakulhat, és főként a nőket veszélyezteti. Mindamellett, hogy ez egy örökletes betegség, vannak olyan tényezők, melyek növelik a kialakulásának esélyét, mint például a túlsúly, a dohányzás, a túl sok állás vagy ülés vagy a mozgásszegény életmód. A helytelen táplálkozás vagy a túl szoros ruházat szintén kiváltható ok lehet, a nőknél pedig a magas cipősarok vagy a fogamzásgátló szedése fokozhatja a visszér kialakulásának kockázatát” - mondta a doktornő.


Mi is a visszér és mi segítheti elő a kialakulását?
A visszér során a vénák fala elgyengül, rugalmatlanná válik, ezért a vénák megnyúlnak, hosszabbak vagy szélesebbek lesznek. A vénákban található billentyűk rossz zárása miatt megnő bennük a nyomás, és emiatt az erek kitágulnak. Ahhoz, hogy a megváltozott méretű vénák elférjenek, kacskaringóssá válnak és kidudorodnak. A visszeres tágulatok mindamellett, hogy nem szépek és fájdalmasak, még további komoly szövődményeket is okozhatnak, például idült vénás elégtelenséget, vénagyulladást, következményes bőrtüneteket vagy vénás fekélyt.




Mit tehetünk?
A megelőzést nem lehet elég korán elkezdeni, ezért nagyon fontos, hogy beépüljön a mindennapjainkba. Fontos, hogy a lábainkat ne erőltessük túl, amikor lehet, polcoljuk fel, ülőmunka esetén óránként egyszer tornáztassuk, mozgassuk meg a lábakat, és a fürdés helyett pedig válasszuk a hideg-meleg vízzel váltogatott zuhanyzást. Amikor leülünk, lehetőleg ne tegyük keresztbe a lábunkat, mert ilyenkor a térdhajlatban a vénák áramlását gátoljuk és növeljük a nyomást a lábszárban. Figyeljünk az egészséges életmódra és sportoljunk hetente többször, mert az nem csak a lábakat, hanem az egész testet és lelket is karban tartja. A megelőzéshez használhatunk krémet és vény nélkül kapható gyógyszernek nem minősülő, természetes alapanyagú készítményeket is. Ha problémánk van, mindenképp forduljunk orvoshoz, mert az elhanyagolt vénatágulatok komoly gondokat okozhatnak. Ha az orvos szorító harisnyát tanácsol, nem elég hangsúlyoznunk, hogy felvételét reggel még a komolyabb mozgás megkezdése előtt tegyük meg. Ugyanis a visszerekben nincsen izom, hanem a működésükben a fizika törvényei érvényesülnek, ezért állva a „belezuhant” vér kitágítja a vénákat és ezeket a tágult ereket nem szabad elszorítani. Ezzel szemben, ha „nem a kitágult” ereket szorítjuk el, a visszereket óvjuk. Ezzel a gondolatmenettel minden hölgynek javasolt téli szezonban a magasabb denes harisnya viselése is megelőző jelleggel.

Ha már kialakult visszeres tágulatról van szó, akkor a meggyengült erek műtéti úton eltávolíthatók, azonban ez hegeket hagyhat maga után. Alternatív megoldást jelenthet az injekciós kezelés, amely során olyan anyagot fecskendeznek a vénákba, amellyel elzárják azokat. A lézeres megoldást az érsebész mérlegeli, főtörzsi és oldalág visszeresség esetén is megfelelő eredményeket ad.

„Magyarországon valószínűsíthetően minden ötödik embert érint ez a probléma, és a helytelen táplálkozás, sportszegény életmód miatt egyre többeket, egyre korábban. Fontos, hogy minél hamarabb elkezdjük a megelőzést, amelyhez szakorvosi segítséget is kérhetünk. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy általában már csak a komoly tünetek kialakulásakor keresnek fel minket, és akkor is főként esztétikai okokból” – tette hozzá a doktornő.

Forrás: morpho.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja