Viszlát visszér! A nagy visszér kisokos
MINDEN AMIT A VISSZERES PROBLÉMÁRÓL TUDNI KELL!
Hazánk lakosságának 20-30 százalékát érinti a visszérbetegség. A panaszok már a 20-30 éves korosztály tagjai között is egyre gyakrabban jelentkeznek és nyári időszakban fokozódnak a tünetek.
A visszerek, vagyis vénák a sejtjeinktől vezetik vissza az „elhasznált” vért a szívhez. Miután ezek fala nem „izmos”, mint az artériáké, nem is pulzálnak. A bennük lévő vér továbbításához a szívverésen kívül a vénák körüli izmok munkájára is szükség van. Bennük szakaszosan elhelyezkedő billentyűk vannak, amik a vér áramlásának irányítását végzik, megakadályozzák a vér visszafelé áramlását.
Lábaink esetén gyakori ezeknek a vénáknak a tágulással járó betegsége, amire hajlamosít a lábak hosszú ideig tartó mozdulatlan lógatása, sokáig tartó mozdulatlan állás.
Ilyenkor a gravitáció lent tartaná a vért, és izommunka hiányában a vér lassabban áramlik a szív felé. Ez tágítja ki a vénákat. A probléma akkor válhat jelentőssé, amikor a vénákban levő billentyűk sem tudnak már záródni, és a vér visszafelé is tud áramolni.
A családi halmozódás, öröklött kötőszöveti gyengeség, egyéni hajlam esetén hamarabb és fokozottabban jelentkezik a probléma.
A legveszélyeztetettebb csoportok
- Akik családjában nagy számban előfordult visszérbetegség, feltehetően kötőszöveti gyengeség miatt
- Akik munkájuk miatt szinte folyamatosan állnak, vagy ülnek és keveset mozognak
- A terhesség sajnos szintén hajlamosít visszértágulat kialakulására: egyrészt a kismedencében elhelyezkedő magzat rontja az alsó végtagok felől érkező vért továbbító nagy vénák keringését, másrészt a hormonális változások is hatással vannak az érrendszerre.
- Az elhízás is fokozott rizikót jelent.
A következmények
Kezdetben esztétikai problémát jelent, a láb fájdalma, erek környékének viszketése teheti kellemetlenné napjainkat. A tágult erekben a véráramlás lelassul, ami vérrög (thrombosis) képződésre hajlamosít. Felületes vénák esetében ez átmeneti kellemetlenséggel jár, amikor az ér feletti bőr piros, majd barnás lesz, az ér keménnyé, fájdalmassá válik.
A mélyvénás thrombosis életveszélyes állapot, intézeti akut ellátást igényel, ugyanis megfelelő kezelés nélkül tüdő embóliát okozhat.
A pangó vér nemcsak a vénák tágulatát okozza, de a kapillárisok (hajszálerek) szintjén is rontja a keringést, ami a szövetek táplálásának, oxigénnel történő ellátásának romlásával lábszár fekély kialakulásához vezet. A romló keringés miatt a láb vizenyőssé válik, megdagad, a bőr barnásan elszíneződik, elvékonyodik, sérülékennyé válik. A tágult vénák fala elvékonyodik, ami hajlamosít az érfal megrepedésére, ami kisebb-nagyobb vérzéshez vezethet: ez történhet a bőr alá, ami „véraláfutást” eredményez, de a bőr sérülésével felületes vérzés is bekövetkezhet.
Megoldások visszeres panaszok ellen
Hajszálerek esetén léteznek már modern injekciós kezelések, melyekkel az ereket el lehet zárni. Korszerű, nem műtéti beavatkozást jelent a lézeres kezelés, mely minimális kellemetlenséggel nyom nélküli gyógyulást jelent.
Előre haladott állapotban csak a műtét jelent megoldást.
Természetes lehetőségek a visszér kezelésében
Amennyiben kialakult a visszértágulat, fásli, vagy gumiharisnya viselése javasolt. A fáslit reggel még felkelés előtt fel kell tekerni a lábujjaktól kezdve. A fáslit úgy tekerjük fel, hogy mindig fedje kissé az előző réteget, mint a tetőcserepek egymást. A kompresszió, erekre gyakorolt hatás javítja a vérkeringést, csökkenti a panaszokat, segít megelőzni a további rosszabbodást.
A visszeres panaszok ellen az egyedi összetételű Detralex is remek megoldást nyújthat.
A Detralex egy vény nélkül kapható gyógyszer, amely egy úgynevezett mikronizált flavonoid komplexet tartalmaz, melynek összetevői természetes eredetűek, egy narancsféle héjából származnak. Erősíti a vénák falát az aranyeres csomókban, növeli a hajszálerek ellenállását, serkenti a keringést. Klinikai kutatások bizonyítják, hogy a Detralex érezhetően enyhíti a fájdalmas aranyeres panaszokat is.
Visszeres panaszok megelőzése
- rendszeres mozgás, akár napi fél óra séta, liftezés helyett lépcsőzés stb.
- lábak felpolcolása. A fontos az lenne, hogy a láb a szívhez képest minél magasabban, akár a fölött legyen.
- a lábak rendszeres mozgatása munka közben is
- megfelelő testsúly megtartása, túlsúly kerülése
- Értorna hideg-meleg vizes váltott zuhannyal rendszeresen végezhető
- dohányzás elhagyása javasolt, mivel a nikotin káros hatása mellett a thrombózis hajlamot is fokozza.
Kincses Gábor
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: