SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kompressziós harisnya segítheti az alvást

Családinet [cikkei] - 2011-08-29
A kompressziós harisnya viselése a visszérbetegség kezelésének fontos eszköze, azonban a legújabb kimutatások szerint hatásos lehet egy bizonyos alvászavar, az úgynevezett alvási apnoe enyhítésében is. Dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical angiológusa a kompressziós harisnya viseléséről beszélt.
A kompressziós harisnya segítheti az alvást

Alvászavar és krónikus vénás elégtelenség

Az olaszországi Brescia Egyetem egyik kutatócsoportjának az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine című szaklapban megjelent tanulmánya szerint: a kompressziós zokni nappali viselése a vénás elégtelenségben is szenvedő betegekben csökkenti az alvási apnoe vagy más néven éjszakai légzéskimaradás tüneteit.

Az éjszakai légzéskimaradást (apnoe), a légúti izomzat alvás közbeni összeesése okozza, ami legalább 10 másodperces légzéskimaradáshoz vezet, mielőtt az agy ismételt ingerének hatására a légzőizmok összehúzódnak és légutak ismét megnyílnak. Ez az állapot hosszútávon súlyos következményekhez vezethet. A legtöbb beteg nincs tudatában a problémának, és leginkább a horkolás, a többszöri hirtelen felébredés, a levegő után kapkodás, valamint a rendszeres másnapi fáradtság, a csökkent koncentrálóképesség, lelassultság jelzi, hogy az éjszakai alvás nem megfelelő. Hosszú távon magasvérnyomás betegség alakulhat ki, fokozódik a szívinfarktus és a szélütés kockázata. Leggyakrabban túlsúlyos betegek érintettek.

A nyugodtabb alvásért

Krónikus vénás elégtelenség akkor jelenik meg, amikor a vénák nem képesek az oxigénszegény vért visszajuttatni a szív felé. Ez leggyakrabban a láb vénáinál fordul elő. A kutatók korábban kimutatták, hogy ilyenkor a lábakban felhalmozódott folyadék éjszaka, fekvő helyzetben kezd visszaáramlani a fej irányába, a nyaki szövetekben felgyülemlik és a gége ismétlődő összeeséséhez, így légzéskimaradáshoz vezethet. A tudósok arról számoltak be, hogy ha vénás elégtelenségben szenvedő betegek egy héten keresztül napközben kompressziós zoknit viseltek, az óránkénti légzéskimaradások száma 36%-kal csökkent. Ennek hátterében az állt, hogy a kompressziós harisnyát viselő betegeknél napközben kevesebb folyadék gyűlt össze az alsó végtagokban és emiatt csökkent az éjszaka folyamán a nyakba áramló folyadék mennyisége is. Azt egyelőre nem vizsgálták, hogy a másnapi tüneteket ez hogyan befolyásolta.



A vizsgálat eredménye figyelemre méltó, hiszen az alvási apnoe kezelése egy éjszakai lélegeztető maszk viselésével történik, ami nemcsak kényelmetlen, de drága is. A vizsgálat hátránya, hogy kevés betegen, (mindössze 12) és rövid ideg végezték, de mindenképpen felhívja a figyelmet arra, hogy az igen költséghatékony kompressziós zokni viselésének, a „nehézláb-érzés” csökkentésén, a vénás fekélyek megelőzésén kívül más területeken is lehetnek jótékony hatásai. Hangsúlyozni kell, hogy ezek egy kutatás eredményei, és az alvásproblémákkal küszködők mindenképpen szakembert keressenek fel a probléma megoldására.

Mit lehet még tenni?

A vénás elégtelenség jól ismert tünetei a lábdagadás, a nap folyamán erősödő fáradtságérzés a lábakban, éjszakai lábgörcsök, a bőrtünetek, mint a boka feletti bőr barnás elszíneződése, az ekcéma, később lábszárfekély megjelenése ellen a „gyógyszer” a kompressziós zokni napközbeni viselése. Emellett ajánlható: a meleg-hideg váltózuhany, vénás torna, az úszás, biciklizés, de a túl magas sarkú cipők kerülése, a túlsúly leadása vagy a hosszantartó állás kerülése is - ismétli dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical angiológusa.

Bizonyos tüneteken a gyógyszeres kezelés is enyhíthet. Amennyiben a vénás elégtelenséghez a kitágult visszerek vezettek el, akkor javasolt ezek eltávolítása műtéttel, esetenként szklerotizációval, amely során egy speciális anyagot fecskendeznek a vénába, amely annak falát összetapasztva megszünteti az adott érszakasz visszértágulatát. Ez utóbbi azonban csak kisebb kaliberű vénákon, és csak bizonyos esetekben végezhető el.

Forrás: www.oxygenmedical.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja