SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szezonális kórokozók

Dr. Rose Magánkórház orvosai [cikkei] - 2012-03-23
"A tavaszi napsütés ellenére, a nyirkos idő miatt mindig beteg valaki a családban, s úgy tűnik, elkerülhetetlenül végigmegy mindnyájunkon a fertőzés" - ugye, Önnek is ismerős ez a panasz? De hát tényleg nem tehetünk semmit sem a légúti nyavalyák ellen?
Szezonális kórokozók

Menetrendszerűen érkező kellemetlenségek

virusSzámoljon utána: Önnek hány hetét tette tönkre csak ebben az évben valami náthával, lázzal, fejfájással, rossz közérzettel és egyebekkel, például orrdugulással és tartós rekedtséggel járó légúti fertőzés? Hányszor érezte úgy, hogy a munkakedve és ereje a nullára csökkent, de mégis, próbálta betegen is tenni a dolgát, mintha mi sem történt volna? Fel tudja mérni, vajon mennyi pénze ment el gyógyszerekre, táplálék-kiegészítőkre, ismerősök által ajánlott csodatevő szerekre? Aligha vagyok egyedül azzal a felismeréssel, hogy ezek a banálisnak tekintett légúti nyavalyák sokkal kellemetlenebbek és időben, energiában és pénzben is sokkal többe kerülnek annál, mintsem, hogy ne kellene valamit tenni ellenük. A légúti fertőzésekről, megelőzésük módjáról a Dr. Rose Magánkórház gyermekorvosával, dr. Pintér Zsolttal beszélgettünk.

Legjobb védekezés a megelőzés

Ősztől a tavasz végéig tart a gyermekfertőzések igazi szezonja, de ez azt jelenti, hogy egyben a felnőttek légúti megbetegedéseinek is a legfőbb időszaka, mert a gyerekek, főleg az óvodások, bölcsődések haza is viszik a vírusfertőzést - kezdte Pintér doktor, aki a Dr. Rose Magánkórházban működő oltóközpont vezetője is egyben, így nem titkolja, hogy a megelőzés legfőbb módját a modern védőoltásokban látja.  - Oltáspártiak vagyunk, valóban. Amint az aktuális influenza vírustörzset azonosítják, és megjelenik a célzottan kidolgozott szérum, azonnal értesítjük a betegeinket, és a pácienseinknek felajánljuk a védőoltást. Nem sok mérlegelni való van ezen, hogy megéri-e, ha egy oltással megúszható a legegyszerűbb fertőzéssel is együtt járó, több napig tartó, lázzal és munkaképtelenséggel járó betegség, az esetleges súlyos szövődményekről, tüdőgyulladásról nem is beszélve. Az védőoltásokat gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt ajánljuk, egészségeseknek is, de bizonyos alapbetegségben szenvedőknek különösen. Így a krónikus légúti betegeknek, asztmásaknak, tüdőbetegeknek, és mindazoknak, akiknek az immunrendszere idős koruk vagy valamilyen betegség miatt meggyengült, vagy egyéb ok miatt szorulnak fokozott védelemre, például valami miatt el kellett távolítani a lépüket. Az elmúlt években több kismama halt meg az influenzafertőzés nyomán fellépő súlyos szövődmény következtében, így mindenképpen tanácsoljuk a várandósoknak is az első trimeszter után az oltás felvételét.

Kettő az egyben

Az influenza vírusok időszakonként változhatnak, az aktuális oltóanyag mindig ehhez igazodik.  Idén a tavalyihoz képest nem mutálódott a vírus. Annyi változás van, hogy idén a H1N1 vírust nem kezelik külön, a H1N1 elleni szérum is belekerült a szezonális oltóanyagba, vagyis az oltás ellene is védelmet nyújt. Sajnos, sok indokolatlan félelem és nehezen eltüntethető tévhit van még mindig az oltóanyagokkal kapcsolatban, sokan aggódnak amiatt, hogy maga az oltóanyag nem okoz-e betegséget. Ilyen legfeljebb akkor fordulhat elő, ha az illetőben már benne lappangott a fertőzés, amikor megkapta a szérumot, oltási reakció a modern vakcináknak köszönhetően egyre ritkábban fordul elő. Szerencsésebb, ha a páciens választhat, az a bizalmat növeli, ha nem csak egyféle oltóanyag áll rendelkezésre. Intézetünkben olyan speciális, ún. Split (hasított) vakcinát alkalmazunk, ami az immunmemóriát ugyan kialakítja, de nincs sok mellékhatása, még kevesebb oltási reakciót vált ki, mint a korábbiak. Az oltás beadásának felső korhatára nincs, gyerekeknek pedig már fél éves kortól adható. Kevesen gondolnak arra, hogy nemcsak influenza szezon  előtt, hanem egész évben felvehető az oltás, például nagyobb utazás előtt ezt is érdemes belevenni az oltási programba. A repülőgépen utazva ugyanis nagyobb a fertőzésveszély, akár egyetlen vírushordozó utastárs is elterjesztheti, mivel a zárt helyen a gép szellőző berendezése mintegy keringeti a kórokozókat. Fertőzés, lezajlott betegség után sem felesleges beadatni, mert az azóta eltelt időben változhatott a vírustörzs - osztotta meg a legfontosabb tudnivalókat Pintér doktor.



Tudjuk, de nem tesszük?

A fertőzések elleni védekezés hagyományos módjait szinte mindenki ismeri, de sajnos, még mindig nem vált általános rutinná, természetessé. A felső légúti fertőzések kórokozói cseppfertőzéssel terjednek, így aki teheti, jól teszi, ha ebben az időszakban kerüli azokat a helyeket, ahol sok ember fordul meg. Tömegközlekedés után megérkezve valahová, munkahelyre vagy haza, első utunk a fürdőszobába vezessen, alapos kézmosásra. Nagyon fontos lenne az is, hogy akit utolér valamilyen légúti fertőzés, nátha vagy influenza-vírus, az első tünetek jelentkezésekor otthon maradjon. Sajnos, ma nem ez történik, pedig mindenkinek jobb lenne, hiszen így egyrészt a munkahelyén, iskolában nem adná tovább a vírust, másrészt pedig elejét vehetné a bakteriális felülfertőzéseknek, amelyek a vírusfertőzésnél sokkal súlyosabb következményekkel járhatnak.

Az egészség megőrzésének titka az életmódban rejlik: változatos, kiegyensúlyozott táplálkozásra, némi óvatosságra, tudatosságra, az ártalmas dolgok kerülésére van leginkább szükség hozzá. Sokszor nem is gondolunk rá, hogy milyen egyszerű, alapvető döntések vezethetnek egy egészségesebb életvitelhez: például, hogy olyan gyümölcsöket válasszunk, amelyeknek éppen szezonja van, és lehetőleg olyat, amelyeknek nem egzotikus távolságokban van az eredeti termőhelye. Így például a szinte mesterséges körülmények között termelt téli paradicsom, vagy a kamionokban érlelt déligyümölcsök helyett ilyenkor télen inkább almát, szőlőt együnk - hívta fel a figyelmet a gyermekorvos.

Az utóbbi hetekben meggyűlt a bajunk a levegő minőségével is. A szmog ugyan közvetlenül  nem okoz fertőzést, de hajlamosít rá: a benne lévő anyagok a nyálkahártyákat érzékenyebbé tehetik, az irritált nyálkahártya kevésbé tudja a fertőzésektől védeni a szervezetet. Azoknál pedig, akik egyébként is valamilyen légúti betegségben szenvednek, a szennyezett levegő súlyosbíthatja a tüneteket, fokozza a váladéktermelődést, és a melléküregekben pangó váladék a felülfertőződésnek alapja lehet. Érdemes tehát betartani a szmog idejére tanácsoltakat, kevesebbet kint tartózkodni, esetleg szájmaszkot viselni a kritikus időben.

Fotó: nep:  Virus
ka2706: VIRUS

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja