SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Háziállat allergia - nem csak a szőre okozza

Családinet [cikkei] - 2012-10-16
A lakáson belül jelentkező allergiás tüneteket gyakran a háziállat jelenléte okozza. A panaszok rendszerint egész évben jelentkeznek, és az egyetlen megoldást gyakran a kedvencünktől való megválás jelenti.
Háziállat allergia - nem csak a szőre okozza

Kutya, macska, papagáj és társai

Hétköznapi nyelven állati szőr- vagy éppen toll-allergiáról beszélünk, pedig nem csak maga a szőrszál, illetve a toll allergizálhat. Allergiás tüneteket válthatnak ki az állat nyálában, faggyújában, vizeletében található fehérjék, sőt a leváló hámsejtek darabjai is. Ezek az apró részecskék okozzák a legtöbb gondot. Bekerülnek a lakás levegőjébe, ülepedő porába, a bútorok huzatába, a szőnyegekbe és a drapériákba – magyarázza dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa. A beszáradt nyál és faggyú feltöredezve, elporladva sokszor a lakás állattól elzárt, távoli részeibe is eljut a légáram útján és még a legalaposabb takarítás mellett is akár évekig is kimutatható és tüneteket okozhat. A leggyakoribb e téren a macska-, illetve a kutyaszőr-allergia, előfordul azonban allergiás reakció lóra, hullámos papagájra, aranyhörcsögre és szinte minden otthon vagy a ház körül tartott állatra.

Tipikus tünetek

A házi kedvencek által okozott panaszok is a jellegzetes allergiás tünetek formájában jelentkeznek: köhögés, tüsszögés, szemviszketés. Az állat ketrecének, fekhelyének tisztán tartása, vagy az állattal történő érintkezés hatására bőrreakciók is jelentkezhetnek.

Nem a méret a lényeg

A legtöbb házi kedvencnél léteznek hosszabb, rövidebb szőrzettel bíró, netán csupasz fajták is. Sajnos azonban a szőr hossza nem befolyásolja az allergiás reakciók megjelenését. Akár a szőrtelen típusok is kiválthatnak allergiás reakciót, mivel a korábban már említett módon, a tünetek megjelenését például az állat nyálában található fehérjék is okozhatják. A tünetek súlyossága tehát inkább egyéni érzékenység, mintsem fajta kérdése. Rövid szőrű állatokat tehát inkább csak egyéni szimpátia, esetleg a takarítás praktikussága miatt válasszunk, s ne annak reményében, hogy ilyen módon elkerülhetjük majd a tünetek megjelenését.

Mégsem a házi kedvenc okozza?

Lakásban tartott állatok esetében érdemes a fekhelyét bizonyos időközönként magas hőmérsékleten átmosni, vagy kicserélni. Az emberhez hasonlóan, ahol leginkább az ágyban, kanapén jelennek meg, az állatoknál a fekhely jelenti az atkák számára leginkább kedvelt életteret. A háziporatka az ember, vagy jelen esetben a háziállatról lehulló hámsejtekkel táplálkozik. A szabad szemmel láthatatlan, apró atka levegőben szálló, elszáradt széklete pedig allergiás tüneteket okozhat. Érdemes erre is gondolnunk, mielőtt kedvencünk kiköltöztetését kezdjük megszervezni.

Megelőzhetjük?

Házi kedvencet vállalni mindig nagy felelősséget jelent, s a legtöbb esetben több évre szóló kötelezettséget is egyben. Annak érdekében, hogy a későbbiekben egészségi okokból ne kelljen megválnunk kedvencünktől, érdemes meggyőződnünk róla, hogy nem okoz-e majd problémát az állat tartása. Ismerősnél, állatkertben, vagy állatkereskedésekben is barátkozhatunk, simogathatjuk, kapcsolatba kerülhetünk kedvencünkkel. Másik lehetőség, ha allergia tesztet végeztetünk. Létezik specifikus vizsgálat egyes állatokra, mellyel meggyőződhetünk arról, hogy allergiás tünetek megjelenésére nem kell majd számítanunk jelenlétükben. Sajnos garanciát azonban egyik módszer sem jelent, mivel allergia bármilyen életkorban, bárkinél jelentkezhet.

Búcsú helyett

Az esetek egy részében a gazdák igazolt allergia esetén sem válnak meg kedvencüktől.
Természetesen ez a tünetek súlyosságát és számos egyéb körülményt figyelembe véve egyéni döntés, néhány dologra azonban ilyenkor nem árt, ha figyelünk:

  • kedvencünket ne engedjük a hálószobába, különösen ne az ágyba, mert így egész éjjel, a nyugodt pihenést is megnehezítő tünetekre számíthatunk.
  • a velük való foglalkozás, játék színtere inkább a kert, vagy a park legyen. Ezt követően ne feledkezzünk meg az alapos kézmosásról.
  • a háziállat típusától függően időnként fürdessük meg kedvencünket, kutyák esetében, különösen nyáron, ez történhet hetente egyszer is.
  • kisrágcsálók, macskák esetében gondoskodjunk rendszeresen az alom cseréjéről, s ezt lehetőleg ne az allergiás személy végezze.
  • az allergének megtapadásának esélyét minimalizáljuk a lakásban, ennek érdekében kerüljük a szőnyegek, kárpitozott bútorok használatát.

www.allergiakozpont.hu

 

Kép forrása: www.stockfreeimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja