SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Merevedési zavar ínygyulladás miatt?

Családinet [cikkei] - 2013-01-11
Azok a férfiak, akik komoly periodontális problémáik miatt fogínygyulladástól szendvednek, háromszor gyakrabban tapasztalnak erekciós problémákat is. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa az okokról és a megoldási lehetőségekről beszélt.
Merevedési zavar ínygyulladás miatt?
A merevedési zavar fizikai okai
 
Török kutatók hasonlították össze 80, 30-40 év közti erekciós problémákkal küzdő férfi egészségi állapotát 82, szexuális gondokkal nem küzdő férfiével, majd eredményeiket a Journal of Sexual Medicine című szaklapban publikálták. Meglepő módon kiderült, hogy az erektilis diszfunkcióval rendelkező férfiak 53 százalékának volt ínygyulladása, míg a kontrollcsoportban ez csupán 23 százaléknál jelentkezett.
Ezt az adatot összevetették más tényezőkkel is, mint a kor, a testtömeg index, a szociális státusz és a képzettség, és az eredmények szerint a periodontális betegségekkel rendelkező férfiaknak 3,29-szer nagyobb az esélye a merevedési zavarra, mint az egészséges fogínyűeknek.  A török orvosok szerint az erekciós problémák 150 millió férfit érintenek világszerte, és bár az esetek hátterében egyharmad részben pszichés tényezők állnak, a maradék kétharmad mögött fizikai okokat, az érrendszer elégtelen működését kell keresni.
 
Az egész érrendszer érintett
 
A krónikus periodontitis a gyulladásos betegségek közé tartozik, amelyet jórészt az ínygyulladásért is felelős baktériumok okoznak.  Már számos tanulmány igazolta, hogy a periodontitis az egész érrendszert érinti és rongálja, összefüggésbe hozható a szívkoszorúér-betegséggel, vagy akár a merevedési problémákkal is. Ráadásul az erekciós problémáknak és a krónikus periodontitisnek hasonlóak a rizikófaktorai, vagyis a dohányzás, a cukorbetegség, a koszorúerek betegsége és az idősödés.
 
A már kialakult fogínygyulladásra figyelmeztethet a fogínyvérzés, amellyel feltétlenül orvoshoz kell fordulni, hiszen ez a fogvesztés egyik leggyakoribb oka. Ez a probléma, amely a népesség közel ötödét érinti, a szájban keletkező baktériumok túlzott elszaporodása miatt alakul ki – hangsúlyozza dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa.
 
Kevesen veszik tudomásul, hogy a tartós, visszatérő ínygyulladással nem csak a fogvesztést kockáztatják, de – mint kiderült - más következményekkel is számolhatnak. Holott míg az ínybetegségek következményei visszafordíthatatlanok, megfelelő fogápolással megelőzhető a további romlás. A szakember szerint a megoldás alapköve a szájhigiénia, amely minimálisan a napi kétszeri alapos, legalább két percig tartó fogmosásból, valamint a fogközök tisztításából áll – például fogselyemmel. A fogorvos pedig akár orvosi megoldásokkal is megfékezheti a már kialakult gyulladást.
 
 
Fotó: freedigitalphotos.net
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja