SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Furcsa hasi panaszok? Nem hipochondria!

Családinet [cikkei] - 2013-06-06
Puffadás, székrekedés vagy éppen hasmenés? Sokak életét megkeserítő tünetek, amelyeket könnyű hipochondriának bélyegezni, holott egy új kutatás szerint a lelki tényezőkön túl fizikai okok is állhatnak a háttérben. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológus főorvosa az irritábilis bél szindrómáról beszélt.
Furcsa hasi panaszok? Nem hipochondria!

Sokakat érint

Egyes becslések szerint az irritábilis bél szindróma (IBS) a lakosság közel tizedét érinti, vagyis minden tizedik embernek keseríti meg az életét. Ráadásul mivel eddig nem sikerült a tünetek mögött fizikai okokat találni, sok beteget még hipochondernek is bélyegeztek. Nemrégiben azonban a Technische Universitaet Muenchen biológusai új megvilágításba helyezték a problémát. A tudósok mini-gyulladásokat fedeztek fel a bél nyálkahártyáján, amelyek felboríthatják a gyomor érzékeny egyensúlyát. (Ezt a hatást természetesen fokozhatják az idegrendszeri hatások, lelki tényezők is.) Az irritált nyálkahártya ugyanis olyan neuroaktív anyagok termelését fokozza, mint a szerotonin, a hisztamin és a proteáz. A kutatások ezért feltételezik, hogy ez a „koktél” lehet az IBS-es tünetek kialakulásának valódi oka. 

Szerteágazó tünetek

A tünetek meglehetősen szerteágazóak, hiszen a puffadás mellett jelentkezhet szorulás vagy hasmenés, hascsikarás és hányinger. Ráadásul az önmagukban is kellemetlen tüneteket kísérheti alvászavar, fej- és hátfájás is. Becslések szerint csak Németországban 7 millió ember szenved az IBS-től.   A helyzetük már csak azért sem könnyű, mert konkrét fizikai okok híján az eddigi kezelések sokszor csalódást okoztak a betegnek, orvosnak egyaránt. Ezen a helyzeten változtathat a müncheni tudósok felfedezése. Ha ugyanis sikerül beazonosítani a tünetekért felelős aktív komponenseket, hatékony gyógyszerek készülhetnek majd az IBS kezelésére.

Cél: helyes életmód és tünetenyhítés

-Az IBS jellemzően fiatal felnőtt korban jelentkezik, és sajnos krónikus problémát jelent. A jó hír, hogy a kellemetlen panaszok általában nem vezetnek komolyabb betegségekhez. A tünetek határozzák meg a kezelés milyenségét, hiszen alkalmazhatunk görcsoldókat, a bélfal mozgását elősegítő készítményeket, hashajtókat, hasfogókat és/vagy puffadásgátlókat is. Mivel általában többfajta tünet jelentkezik egyszerre, gyakran a gyógyszerek kombinálása hozhat eredményt – hangsúlyozza dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológus főorvosa. –Az IBS tünetein sokat segíthetnek az életmódbeli változások. Jó hatású lehet a puffadást okozó ételek (pl. hüvelyes zöldségek, banán, kelbimbó) mellőzése, a rostdús, zsírszegény diéta, de fontos a megfelelő stressz-kezelés és a rendszeres mozgás is.  Az orvost azonban mindenképpen ajánlott felkeresni, hiszen egyrészt ki kell zárni a komoly, testi betegségeket, másrészt a tünetek csökkentését célzó szerek kiválasztása is szakember feladata. 

www.oxygenmedical.hu

Kép: marin, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja