SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 tipp a vérnyomás csökkentéséhez

Családinet [cikkei] - 2015-03-11
A rossz hír, hogy a magas vérnyomás növeli többek közt a szívinfarktus, a stroke és a veseelégtelenség kockázatát. A jó hír, hogy a vérnyomás természetes módszerekkel is csökkenthető, amelyek közül elsődleges a testtömeg csökkentése. Dr. Telegdy Margit, az Oxygen Medical belgyógyász, homeopatája további tippekkel szolgál.
8 tipp a vérnyomás csökkentéséhez

1. Intenzív mozgás

A magas vérnyomással élőknek már a rendszeresen végzett jó tempós séta is képes lejjebb vinni az értékeit. A rendszeres testmozgás hatására a szív hatékonyabban képes felhasználni az oxigént, így nem szükséges olyan erősen dolgoznia, hogy pumpálhassa a vért. Legalább 30 perces mozgás javasolt a hét legtöbb napján olyan intenzitással, hogy megizzadjunk.

2. Mélyebb légzés

A lassabb, mélyebb lélegzés és a meditatív gyakorlatok, mint a jóga, a csikung vagy a tai-csi, csökkentik a stresszhormonok szintjét, amelyek máskülönben serkentik a vese enzimjét, a renint, amely vérnyomás növekedést eredményez. Reggel és este is érdemes 5 percet szánni a mély, hasi légzésre, így a bennünk lévő feszültségek is könnyebben távoznak.

3. Káliumban gazdag ételek

Szakértők szerint bizonyos káliumban gazdag ételek hatékonyak a vérnyomáscsökkentésben. Ráadásul a kálium a vízháztartás -, a sav- lúg egyensúlyra, az izom- és idegsejtek működésére, a szív-, a vese és mellékvese működésére is jól hat. Gazdag káliumforrások a narancslé, a burgonya, az édesburgonya, a banán, a bab, paradicsom, a borsó és a szárított gyümölcsök.

4. Csökkentett sófogyasztás

Van néhány olyan csoport, főleg az idősebbek és azok közt, akiknek a családjában már jelen volt a magas vérnyomás, akik nagyobb valószínűséggel érzékenyen reagálnak a sófogyasztásra, azonban a sóbevitelt mindenkinek érdemes csökkentenie. Maximum 1500 mg-ot lenne szabad naponta fogyasztani, ami nem túl sok, hiszen fél teáskanálnyi kb. 1200 mg. Ebbe ráadásul nem csak az utánsózás számít bele, de az eleve magas sótartalmú készételek, felvágottak, chipsek is. Az otthoni főzés során érdemes fűszernövényekkel és más jellegzetes ízekkel helyettesíteni a sót.  

5. Keserű csoki az erekért

Az étcsokoládé olyan flavonoidokat tartalmaz, amely rugalmasabbá teszi a véredényeket. Egy tanulmány szerint a rendszeresen étcsokoládét fogyasztóknak csökkent a vérnyomásuk. A mennyiség azonban meghatározott: mindössze napi 1-2 kocka a legalább 70 % kakaótartalmú édességből.

6. Óvatosan a koffeinnel

Valójában még most is viták folynak arról, befolyásolja-e a koffein a vérnyomást. Egyesek szerint nem, míg mások úgy vélik, hogy a koffein azáltal növelheti a vérnyomást, hogy kitágítja a véredényeket, és megsokszorozza a stressz hatását. Amikor ugyanis stresszhelyzetben vagyunk, a szív több vért kezd pumpálni, ami megemeli a nyomást, amely hatást a kávé, a fekete tea, a kóla és az energiaitalok csak tovább fokoznak.

7. A horkolás megszüntetése

A hangos és ki-kihagyó horkolás az egyik fő jellegzetessége az úgynevezett alvási apnoénak. Mivel pedig az ezzel járó légzéskimaradáskor a vér oxigénszintje csökken, a széndioxidszint viszont emelkedik, ennek eredményeként emelkedik az adrenalinszint is, ami emeli a vérnyomást és a pulzust Éppen ezért az apnoés páciensek közel fele magas vérnyomással is küzd, vagyis az alapproblémát mindenképpen kezeltetni kell.

8. Homeopátiás segítség

- Mérsékelten emelkedett vérnyomás esetén az életmódváltás és a homeopátia kezelést jelenthet, magasabb értékek esetén szükséges a hagyományos gyógyszerek szedése is, de ezek mennyisége csökkenthető homeopátiás kiegészítő kezeléssel. Erről mindenképpen szakorvossal kell konzultálni – hangsúlyozza dr. Dr. Telegdy Margit, az Oxygen Medical belgyógyász, homeopatája.- A gyakran alkalmazott alkati szerek közt szerepel a Nux vomica, amelyet heves vérmérsékletű, stresszes, gyakran túl sokat evő-ivó személyeknek ajánlunk. Sulfurt azoknak érdemes alkalmazni, akik érzékenyek a melegre, hajlamosak, a fejfájásra, kipirulásra. A Calcium carbonicum alkat általában elhízott, hajlamos az anyagcsere betegségekre, érelmeszesedésre, vese- és epekövességre. A jól eltalált szer a szövődmények kialakulásának kockázatát is csökkentheti.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: Jaro Larnos / Foter / CC BY

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja