SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A fiatal felnőttekre is veszélyes a magas vérnyomás

Családinet [cikkei] - 2014-02-13
A legtöbb ember, amikor magas vérnyomásra gondol, azt hiszi, hogy ez csakis az idősek betegsége. Pedig valójában a fiatalabb korosztály tagjait is veszélyezteti, ráadásul nem is akárhogy! A problémáról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.
A fiatal felnőttekre is veszélyes a magas vérnyomás

Egy friss amerikai tanulmányban 4700 embert követtek nyomon, melyben kiderült, hogy a pre-hipertóniával küzdő fiatal felnőttek esetében is érvényes az, hogy a tartósan fennálló magasabb vérnyomás az ér belső felszínének mikroszkóppal látható sérülését idézi elő. Ez pedig oda vezet, hogy fokozódik az ér-összehúzódást eredményező anyagok termelődése, és az ér belső felszínén egyenetlenség jön létre. Emiatt apró vérrögök képződhetnek, illetve az érfalban meszesedés következik be. Ilyen módon, az évek során pedig kialakul a számtalan szövődményt okozó arteriosclerosis.

Norrina Allen, a Northwestern University Feinberg School of Medicine munkatársa és a tanulmány vezetője szerint nagy hiba lenne megvárni a középkorúságot, hogy az illető foglalkozni kezdjen a hipertóniával. Ez az üzenete azonban nem csak a betegeknek, hanem az orvosoknak is szól, ugyanis gyakran ők sem fordítanak kellő figyelmet arra, ha egy fiatalnak van mérsékelten magas vérnyomása.

Jó hír azonban az, hogy enyhe emelkedés esetén terápiaként még sokszor elegendő a helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás, viszont súlyosabb problémaesetén már gyógyszeres kezelés is indokolt.

Így csökkentheti a vérnyomását

  • csökkentse a só fogyasztását
  • mozogjon rendszeresen (séta, futás)
  • DASH diéta
  • ne dohányozzon
  • adja le a súlyfeleslegét
  • próbálja meg csökkenteni a stresszt

A szakemberek azt javasolják, hogy mindenkinek érdemes időközönként megmérnie otthon a vérnyomását – főleg, ha a családjában már többször előfordult hipertónia-, hogy még időben közbe lehessen avatkozni, mert ha a 40-es, 50-es éveiben kezd el az illető törődni a betegségével, akkor könnyen lehet, hogy az évek alatt olyan nagy károkat okozott már a probléma, amit már lényegesen nehezebb kezelni.

„Mivel a hipertóniának leggyakrabban nincsenek tünetei, nem szabad figyelmeztető jelekre (fejfájás, szédülés) várnia. A legcélszerűbb, ha olykor megméri a vérnyomását, és ha a normálistól eltérő értéket kap, akkor érdemes szakemberhez fordulnia és 24 órás vérnyomásmérést kérnie.”- tanácsolja dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó:
Stoonn - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja