SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gombócérzés a torokban - pajzsmirigy problémára is utalhat

Családinet [cikkei] - 2014-02-20
Télen, a megfázásos időszakban az emberek többsége a torkában zavaró gombócérzésre panaszkodik, melyet csak nagy nehezen tud megszűntetni. Bár maga a tünet legtöbbször ártalmatlan, azonban van, hogy pajzsmirigyzavarra hívja fel a figyelmet.
Gombócérzés a torokban - pajzsmirigy problémára is utalhat

Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elárulja, mikor érdemes orvoshoz fordulni a problémával.

Gyakori tünet, bizonytalan diagnózis

Szinte nincs is olyan ember, aki életében legalább egyszer ne érzett volna egyfajta „gombócot” a torkában. Ezt kiválthatja többek között éles stresszhelyzet, egy egyszerű megfázás, torokgyulladás, reflux, pánik, valamint allergia, viszont ha tartósabban fennáll a panasz, akkor gondolni kell pajzsmirigy problémára is. Ugyanis gyakori kísérőre a nyelési nehézségek, illetve a torokban az a bizonyos gombócérzés. Ilyen esetben érdemes alapos kivizsgáláson részt venni, hiszen ha elhanyagoljuk, komoly szövődményeket is okozhat a probléma.

Nem mindig a hormonok a felelősek

Ha az ember meghallja azt a szót, hogy pajzsmirigyzavar, akkor a legtöbbször alul-, vagy túlműködésre gondol. Bár való igaz, ez utóbbi gyakori kísérője gombócérzés, azonban nem ritka, hogy a hibát magában a mirigy szerkezetében kell keresni, hiszen a szerv megnagyobbodása, illetve a struma (golyva) is okozhat ilyen panaszt- akár normál hormonszint mellett is (bár leggyakrabban valamilyen pajzsmirigy betegséghez társul).

„A pajzsmirigy szempontjából akár egy megfázásos időszak is veszélyes lehet, hiszen a fertőzés könnyen ráhúzódhat, és speciális esetben nem csak duzzanatot és fájdalmat okoz, de működészavart is!”- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

Fontos a mielőbbi kezelés

Akár hormonzavarról, akár golyváról van szó, fontos a mielőbbi kivizsgálás és a kezelés megkezdése, hiszen megfelelő terápiával véget vethet a kellemetlen tüneteknek és szövődményeknek. A golyva kezelése azért is kiemelten szükségszerű, mert vannak esetek – bár ritkán-, amikor elrákosodhat, így folyamatos kontrollt igényel. Viszont mindezeket egybevéve a pajzsmirigyen lévő göbök rendszerint ártalmatlanok, és műtétre csak egészen ritkán kerül sor, általában akkor, amikor olyan mértékű légcső-illetve nyelőcsőszűkületet eredményez, ami már befolyásolja a beteg mindennapjait.

Ezek a tünetek hívják fel a golyvára a figyelmet

  • gombócérzés a torokban
  • nyelési problémák (bár ezt már nem érdemes megvárni, előtte érdemes megoperálni)
  • nyakon lévő csomó kitapintása
  • nehézlégzés

Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó:
Image Source - Getty Images

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja