SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hormonzavar áll a leggyakrabban a hajhullás hátterében

Családinet [cikkei] - 2014-02-26
A fokozott hajhullás mind a nők, mind a férfiak esetében hatalmas megrázkódtatást okoz, főleg akkor, amikor még a fiatalabb éveikben kezd nagyobb csomókban ottmaradni a haj a fésűn. Bár egy bizonyos kor felett természetes jelenség, ám ha idő előtt következik be az hormonproblémákra is utalhat.
Hormonzavar áll a leggyakrabban a hajhullás hátterében

Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elárulja, pontosan mi is lehet a háttérben.

Mindenkinek hullik a haja

Először is fontos leszögezni, hogy mindenkinek hullik a haja, így ha a fürdőszobában fésülködés, vagy hajmosás után talál egy kis hajat, akkor még nincs ok aggodalomra, ugyanis egy nap akár 100 szálat is veszíthetünk. Baj ott kezdődik, amikor már 150 szálnál is több hullik ki, illetve amikor a probléma már olyan mértékű, hogy szemmel láthatóan csökken a haj mennyisége, vagy amikor foltokban fordulnak elő kopaszodó részek.

Pajzsmirigy zavar

„Amennyiben a pajzsmirigy működésében valamilyen zavar keletkezik, az sajnos szinte az egész szervezetre kihat. Testsúlyproblémák, menstruációs zavarok, hangulatingadozások, léphetnek fel, sőt, sok esetben akár fokozott hajhullás is, és fontos tudatosítani, hogy igen gyakran lehet csak ez az egyetlen figyelmeztető jele a pajzsmirigy problémának. Amennyiben ezt, vagy több tünetet is tapasztal, akkor érdemes szakemberhez fordulni, aki egy egyszerű vérvétellel könnyen megállapíthatja, hogy fenn áll-e a probléma. Megfelelő kezeléssel szerencsére a tünetek csökkenthetőek, vagy akár meg is szűntethetőek.” - mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

Magas tesztoszteron szint

Akár nő, akár férfi az illető, a túl magas tesztoszteron szint semelyik nemnél nem kívánatos, hiszen több problémát is okozhat - többek között nagymértékű hajhullást. Ezt szaknyelven androgen alopecia-nak nevezik. Ilyenkor csökken a hajtövek vérellátása, így a gyökerek nem jutnak elegendő tápanyaghoz, aminek hatására a szálak elgyengülnek, majd elhalnak.

A tesztoszteron túltengése a hajhulláson kívül még számos már problémát is okozhat: paradox módon a hölgyek esetében más régióban pont fokozott szőrnövekedés is jelentkezhet bajusz, az áll vonalában, emlők körül a köldökcsíkban, s teherbeesési nehézségek, pattanások, zsíros bőr lehetnek jellegzetes tünetek. A PCOS is e hormon túltermelődésével jár. Megfelelő diétával, gyógyszeres kezeléssel, illetve gyógynövény kúrákkal a hajhullás szerencsére ebben az esetben is orvosolható.

Cushing-kór, Cushing-szindróma

A mellékvesekéreg túlműködésének betegségei a Cushing-kór, illetve a Cushing-szindróma. A szakértő szerint nem gyakori, de felismerése és az oki terápia sokat segíthet. Bár a kettő sok helyen egybeolvad, azonban az előbbi hátterében az agyalapi mirigy daganata áll. Tüneteiben azonban megegyeznek, melyek közül a legfontosabbak a pirosas, kikerekedett, telihold-szerű, gyakran tokás arc, drasztikus hízás, mely elsősorban a hasra lokalizálódik, illetve a tarkótájon megjelenő zsírpúp lehet felhívó jel. Ezek mellett jellemző még az erős hajhullás, (androgén típusú), viszont a test más részein fokozott szőrösödés figyelhető meg. Az esetek nagy részében a problémát műtéttel lehet orvosolni.

Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó:
Mehmet Hilmi Barcin - Getty Images

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja