SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Neked is fáj a fogad, ha hideget/meleget iszol?

Családinet [cikkei] - 2014-09-05
Ha édes, sós, hideg, meleg étel fogyasztásakor vagy levegővételkor, fogmosáskor éles fájdalom nyilall fogunkba, a legfontosabb, hogy tartózkodjunk a savas ételek és italok fogyasztásától, mert a savak kioldják a fogfelszín kristály-állományát és jelentősen fokozzák a fognyaki érzékenységet. Továbbá válasszunk olyan fluorid tartalmú fogkrémet, ami csökkenti a fájdalmat.
Neked is fáj a fogad, ha hideget/meleget iszol?

Azt sem árt tudni, hogy sokat segít a cukormentes rágógumi használata is, amely amellett, hogy tökéletesen hozzásegít a fogakon képződött plakksavak semlegesítéséhez, a fogak tisztántartásához, a nyálmirigyműködését is stimulálja.  Ezzel a fájdalmas, sorvadt nyálkahártya védelme javul, hiszen a nyál olyan védőréteget képez, amely csökkenti az elvékonyodott nyálkahártya érzékenységét és hozzájárul a gyógyuláshoz.  Így a cukormentes rágógumik fogyasztása nem csupán a komfortérzetünket javítja, de elősegíti a savas bomlástermékek kimosását, és így a fogszuvasodás megelőzését is.

Gyakran fordul elő, hogy hideg italok, fagylalt fogyasztásakor hirtelen éles fájdalmat érzünk fogainkban. Máskor a villa érintése, vagy fogmosáskor lép fel éles, pár pillanatig tartó fájdalom. Ezt nevezzük fognyaki érzékenységnek. A szabaddá vált fognyak érzékenysége egyéni. Sokszor minimális ínyvisszahúzódás elviselhetetlen fognyaki érzékenységhez vezet, máskor pedig nagy felszínen szabaddá vált fognyak alig reagál ingerekre. Ritkán ínyvisszahúzódás nélkül is felléphet fokozott fognyaki érzékenység. Ennek leggyakoribb oka az, hogy a fognyakon a zománc-cement találkozás nem tökéletes, a dentin (zománc alatti szövet) fedetlenül marad. Ugyancsak fokozott fognyaki érzékenység alakulhat ki koronák mentén is, ha a széli zárás nem tökéletes és fogfelszínek szabadon maradnak.

A fognyaki érzékenység mechanizmusa teljes egészében még ma sem tisztázott. A fogak koronáját üvegszerű szövet, a zománc borítja. Ez jól szigetel, és ennek köszönhetően elviseljük a hideg vagy meleg ingereket a szánkban. A dentinben vannak olyan rostok és mikrométer nagyságú csatornák, amik vezetik az ingert a fogpulpába (köznyelven fogidegbe). A pulpa nagyon érzékeny, idegágakban gazdag szövet és hevesen reagál minden ingerre. A szuvas fogak is azért olyan érzékenyek, mert a szabaddá vált dentin közvetíti az ingereket a fogpulpába. A dentin fájdalomérző reakcióinak magyarázatára több elmélet született.   A legelfogadottabb elmélet szerint a dentinben lévő millió kis csatornában inger hatására folyadék vándorol, és ez közvetíti a fájdalmat. Ezért van az, hogy nem csak hidegre vagy melegre, de csokoládé vagy nagyon tömény sós ételek fogyasztásakor is hasonló fájdalom léphet fel.

Amennyiben a fogideg csatornákat valamilyen speciális anyaggal elzárjuk, a fognyaki érzékenység csökken vagy meg is szűnik. 

Ezért az utóbbi évtizedekben a dentin csatornát elzáró, valamint a kalcium oldékonyságot csökkentő anyagokat adtak fogkrémekhez, szájvizekhez és ez jó eredményhez vezetett. Ilyen anyag a fluorid, amely a fog kristályszerkezetébe épülve szűkíti a csatornákat.

Mit tehetünk akkor, ha levegővételkor, vagy ételek fogyasztásakor, ill. fogmosáskor éles fájdalom nyilall fogunkba? Első és legfontosabb, hogy tartózkodjunk a savas ételek és italok fogyasztásától, mert a savak kioldják a fogfelszín kristály-állományát és jelentősen fokozzák az érzékenységet. A másik teendő, hogy olyan fognyaki érzékenységet csökkentő fogkrémet választunk, ami csökkenti a fájdalmat. Azt sem árt tudni, hogy sokat segít a cukormentes rágógumi használata is, amely amellett, hogy tökéletesen hozzásegít a fogakon képződött plakksavak semlegesítéséhez, a fogak tisztántartásához, a nyálmirigyműködését is stimulálja.  Ezzel a fájdalmas, sorvadt nyálkahártya védelme javul, hiszen a nyál olyan védőréteget képez, amely csökkenti az elvékonyodott nyálkahártya érzékenységét és hozzájárul a gyógyuláshoz.

Amennyiben tartósabb fájdalmat érzünk, ami nem szűnik meg az inger elmúltával, forduljunk fogorvoshoz.

Dr. Gera István, Magyar Fogorvosok Egyesülete   

 További információkért látogasson el a www.szajharmonia.hu weboldalra!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja