SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Élő sebészeti közvetítés a Semmelweis Egyetemről

Családinet [cikkei] - 2014-10-28
Egyedülálló módon élőben közvetítenek szemészeti műtéteket a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájáról, ahol a legmodernebb femtolézerrel végzett szürkehályog műtéteket mutatnak be. A csúcstechnológiát a világon először Magyarországon alkalmazták, hat évvel ezelőtt. Az Egyesült Államokban indult fejlesztést a többi közt a budapesti Szemészeti Klinikán dolgozó munkacsoport segítségével tökéletesítik, de számos magyar szakember - informatikusok, fejlesztőmérnökök - is részt vesz a közös munkában.
Élő sebészeti közvetítés a Semmelweis Egyetemről

A számítógép által vezérelt femtolézeres eljárás segítségével hatvanszor-hetvenszer pontosabb vágást tudnak a szemen ejteni, mint kézzel. Ezt a típusú lézeres eljárást szürkehályog és bizonyos szaruhártya műtétek során tudják alkalmazni, mivel a lézer a szemlencse és a szaruhártya szöveteibe képes behatolni. (Az exclimer lézer más hullámhosszon működik, a femtolézer mélyebb rétegekben tud vágni.)

A szürkehályog idős korban gyakori, a lakosság felét érinti. A femtolézerrel végzett műtétek alig egy percesek, rendkívül pontosak, esetükben kisebb a fertőzésveszély és a komplikációk száma is csökken, lényegesen gyorsabb a gyógyulás.

A Szemészeti Klinikán a hat év alatt több mint ezer beteget műtöttek ezzel a technikával, kiváló eredményekkel. Az eljárást tömegesen nem tudják alkalmazni, de gyerekeknél és traumát szenvedett szemsérülteknél ajánlott.

A műtétek élő közvetítését a második Európai Femtolézer nemzetközi konferencia keretében mutatják be, melyet idén Budapesten rendeznek. 2008-ban Magyarországon alkalmazták először a femtolézeres eljárást szürkehályog műtét során. Erről a 6 éves tapasztalatról számol be dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Szemészeti Klinika igazgatója a kongresszuson és közvetítenek bemutató műtéteket orvosoknak, oktatási céllal. Ez alkalomból jelenik meg egy könyv is az Egyesül Államokban, mely a magyar munkacsoport szakmai tapasztalatait összegzi.

Interjú készítési, fotózási és forgatási lehetőség a műtőben: október 29-én, szerdán 9:30 órakor volt.
Interjú készítési, fotózási és forgatási lehetőség oktatóteremben (műtét kivetítőn) november 7-én, pénteken 13.30-kor. Ekkor a műtőben nincs lehetőség fotózni, forgatni.

Helyszín: Semmelweis Egyetem, Szemészeti Klinika, 1085 Budapest, Mária utca 39.

Forrás: Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja