SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A D-vitamin hasznos, ám nem a magas vérnyomás kezelésére

Családinet [cikkei] - 2015-04-10
A D-vitamin számos előnyös hatásáról jelentek meg közlemények, sőt, még az is felmerült, hogy a hiánynak szerepe lehet a magasvérnyomás-betegség kialakulásában. Bár több tanulmány született már a hipertónia és a D-vitamin kapcsolatáról, az orvosok mégsem ajánlják önmagában a vérnyomás kezelésére. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája inkább az egészséges életmódot és a gyógyszeres terápiát javasolja tartósan magas értékek esetén.
A D-vitamin hasznos, ám nem a magas vérnyomás kezelésére

Több a hipertóniás a D-vitamin hiányosoknál

Már több tanulmány is foglalkozott a D-vitamin és a magas vérnyomás közti kapcsolattal, és a tudósok körében felmerült, hogy hiánya hipertóniához vezethet, ráadásul bizonyos vizsgálatok arra engedtek következtetni, hogy a D-vitamin nem csak segíti megelőzni a magas vérnyomás kialakulását, de a kezelésében is nagy szerepet játszik (azonban nem árt hozzátenni, hogy az adatok sokszor ellentmondásosak).

A baj viszont ott kezdődik, ha a beteg egyedül a táplálékkiegészítővel próbálja kordában tartani a megemelkedett értékeit, hiszen nagy az esélye annak, hogy vérnyomáscsökkentő gyógyszeres kezelés és életmódváltás nélkül az állapot romlik, ami akár szívinfarktushoz és stroke-hoz is vezethet. Ráadásul a kutatások sem adnak egyértelmű választ arra, hogy a D-vitamin valóban csökkenti az értékeket, így egyedül ettől nem szabad javulást várni.

Magasvérnyomás kezelésére nem alkalmas

A JAMA Internal Medicine című szaklapban megjelent tanulmány során szisztematikusan áttekintették az erre irányuló kísérleteket, a betegek adatait, beleértve a randomizált placebós vizsgálatokat is. A tanulmány vezető szerzője elismerte, átfogó tanulmányok szerint valóban nagyobb a magas vérnyomásos betegek száma a D-vitamin hiánnyal küzdők körében, arra viszont sosem volt egyértelmű bizonyíték, hogy csökkenti-e az értékeket, ha a hipertóniás betegek D-vitamint kapnak - ráadásul ebből a szempontból egymásnak egészen ellentmondó információkkal találkozni.

Hogy ezt a kérdéskört megfejtsék, a világ több tájáról - Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Ausztrália, Új-Zéland, India és Európa - is elemezték a betegek adatait (köztük olyanokét, akik D-vitamint kaptak). Miután alaposan megvizsgálták az összes beérkező kutatási eredményt és adatot, a tudósok megállapították, hogy a D-vitamin nem csökkenti a vérnyomást, így semmiképp sem váltja ki az eddig jól bevált kezeléseket.

A gyógyszeres kezelés és az életmódváltás segíthet

A D-vitamin valóban számtalan pozitív hatással rendelkezik, ráadásul bizonyos betegségek megelőzésben is nagy szerepe van. Ennek ellenére hipertónia kezelésére nem alkalmas, hiszen annak terápiájában a legfontosabb az egészséges életmód, ami magában foglalja a sószegény táplálkozást és a rendszeres testmozgást - mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája Sajnos az esetek többségében ezt gyógyszeres kezeléssel szükséges kiegészíteni, ám ez vízhajtókkal, ACE-gátlókkal, Béta-blokkolókkal és kalcium antagonistákkal történik, nem pedig D-vitamin táplálékkiegészítőkkel.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: foto76/ FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja