SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne adj az ajánlottnál több D-vitamint a babádnak!

Családinet [cikkei] - 2018-06-01
Szükségtelen az ajánlott mennyiségnél több D-vitamint adni a csecsemőknek, mert nem lesznek tőle erősebbek a csontjaik - állapította meg egy finn kutatás.
Ne adj az ajánlottnál több D-vitamint a babádnak!

A D-vitamin a kalcium felszívódását segíti, ezért alapvető fontosságú a szervezetnek. Amikor a bőrt napsütés éri, természetes úton képződik, egy 2016-os kutatás azonban azt állapította meg, hogy az európaiak akár 40 százaléka is hiányt szenvedhet belőle. Megfelelő mennyiségű D-vitamin hiányában megnő az angolkór kockázata, ilyenkor a csontok csökkent kalciumtartalma miatt deformitások alakulnak ki.

Finn kutatók abból indultak ki, hogy a több D-vitamin jobb lehet a babáknak, ezért klinikai tesztek során 975 egészséges finn csecsemő bevonásával vizsgálatot kezdtek. Véletlenszerűen egyes babáknak az ajánlott napi 400 nemzetközi egység (IU) D-vitamint írták elő, a többinek ennek háromszorosát, 1200 IU-t.

A gyerekek kétéves korára azonban a kutatók nem találtak különbséget sem a csonterősségben, sem a fertőzések előfordulásában - írták a JAMA Pediatrics című gyermekgyógyászati szaklapban.

"Tudomásunk szerint ez az első nagyszabású, randomizált vizsgálat, amely értékelte a D-vitaminos étrend-kiegészítés hatásait a születéstől a kora gyermekkorig", idézte a kutatókat a Medialxpress.com tudományos-ismeretterjesztő portál.
Mint megjegyezték, a babák nagy része ugyan már a tesztek előtt sem volt D-vitamin-hiányos, a nagyobb adag D-vitamin nem járt további előnyökkel sem a csonterősségre, sem a fertőzések gyakoriságára nézve.

Finnországban és sok más nyugati országban az élelmiszerekbe általában tesznek D-vitamint, így a két év alatti gyerekeknél a napi 400 IU D-vitamin adagolásával elegendő mennyiség jut a szervezetbe - következtettek a finn kutatók.

Indexkép: pxhere

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja