SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan kerülheted el a víz-közeli fertőzéseket?

Családinet [cikkei] - 2015-06-24
Kánikulában igyekszünk vízközelben lenni. Így akár strand, vagy saját udvari medence mellett döntünk, oda kell figyelnünk arra, hogy ne szedjünk össze mindenféle betegséget.
Hogyan kerülheted el a víz-közeli fertőzéseket?

Bár a legtöbb strandon odafigyelnek a medencék vizének megfelelő fertőtlenítésére és karbantartására mégis előfordul, hogy a fergeteges vizes kalandok után gyermekünknek hasmenése lesz (ami néha hányással és gyomorgörccsel párosul).

+ TIPP: Ahhoz, hogy elkerüljük az ilyen kellemetlenségeket és a hasmenéssel járó rossz közérzetet a legfontosabb, hogy NE IGYON GYERMEKÜNK A MEDENCE VIZÉBŐL!

Ezeket a rosszulléteket a székletben előforduló e. Coli baktérium okozza, mely alapvetően teljesen ártalmatlan: minden ember székletében megtalálható. Azonban, ha ez a szembe, vagy a szájba kerül, több napig tartó kellemetlenséget is okozhat. A strandokon ennek a baktériumnak a leggyakoribb előfordulási helye a mosdó környéke, vagy a gyermekmedence vize is lehet. Ezért olyan fontos, hogy gyermekünknek megtanítsuk, hogy semmiképp se igyanak a vízből, vagy bújjanak a víz alá. Ha ezt a két szabályt be tudjuk tartatni gyermekünkkel, máris a felére csökkent annak lehetősége, hogy megfertőződik.

Biztosan észrevetted már te is, hogy a strand utáni esti zuhanyzást követően szárazabb gyermeked bőre. Ez akkor fordulhat elő, ha egy zsúfoltabb napon a medence üzemeltetői több klórt tesznek a vízbe, mint amennyi szükséges lenne. (Hiszen ha több ember van, akkor több a baci is.)

+ TIPP: Medencézés előtt és után zuhanyozzatok le tiszta vízzel, valamint lefekvés előtt mindenképp HASZNÁLJATOK NYUGTATÓ TESTÁPOLÓT, hogy ne húzódjon gyermeked bőre, így elkerülheted, hogy emiatt nyugtalan éjszakátok legyen.

Ám ha otthoni medencénk van, saját magunknak kell gondoskodni arról, hogy megfelelően fertőtlenítsük a benne lévő vizet! Összegyűjtöttük a leggyakoribb medence-karbantartási lehetőségeket, amik kevésbé megterhelőek gyermekünk szervezete számára.

Ha gyermekünk még kicsi, bizonyára elég egy kisebb, felfújható medence is a pancsoláshoz. Ebben az esetben nem érdemes fertőtlenítőszereket használni, hiszen a medence vizét akár naponta cserélhetjük (így biztosan nem fog algásodni). Ugyanis a vegyszerek minden esetben ártalmasak lehetnek a gyerek szemének és bőrének. Ezért ha nem muszáj, ne használjunk vegyi fertőtlenítőszereket! Ráadásul ilyen medencéket már közel 3.000 Ft-ért lehet venni bármilyen nagyobb áruházban.

Ha nagyobb méretű felfújható, vagy merev falú medencét választunk, már érdemes körülnézni a fertőtlenítési lehetőségek területén is. Ezeknek a medencéknek a naponta történő teljes vízcseréje költséges és időigényes megoldás. Hogy ilyen méretű medencék karbantartásánál mire kell a leginkább odafigyelni?

  • Ha nincs szűrőrendszerünk, NE DOBJUK A VÍZBE a klór-tablettát, mert lehet ki fogja marni medence alját. Ráadásul a forgalomban kapható tabletták általában nagyobb méretű úszómedencékhez valók, így egy egész tabletta sok lenne a felfújható medencénkbe.
    + TIPP: Tördeljük össze a tablettát és a számunkra megfelelő mennyiséget oldjuk fel egy tálka vízben, majd ezt öntsük bele a medence vizébe.
  • Hypot semmiképp se használjunk, mert a fertőtlenítőszerek közül ez a legártalmasabb gyermekünk szemére és bőrére.

Egyre gyakrabban lehet hallani, hogy az udvari medencéket sóval fertőtlenítik. A Gyerekruha Klub csapatánál hosszas beszélgetések után úgy gondoltuk, hogy ez az a módszer, ami vegyszermentes (így bőrkímélő), de mégis hatásos a baktériumok ellen. De lássuk hogyan működik?

  • Sóval történő fertőtlenítés során KÖZVETLENÜL A MEDENCE VIZÉBE ÖNTJÜK A SÓT.
  • A só vízzel történő feloldási aránya kb. 3-4g/liter.
  • Figyeljünk oda, hogy csakis jódmentes konyhasót használjunk (nátrium-clorid = NaCl)!
  • Ha a megfelelő arányban adagolod a sót, akkor fel sem tűnik majd, hogy sós vízben lubickoltok. Ne aggódj, a tengervíz sokkal sósabb ennél J
  • Ha ezt a módszert használjuk és medencénk nagyobb méretű, szükségünk van még egy ún. „sóbontó készülékre”, mely a felhasznált sót Klór- és Nátrium-ionra bontja szét, így gondoskodva a megfelelő fertőtlenítésről.
  • A só előnye még, hogy egy borúsabb nap után nem hűl ki a medence vize olyan gyorsan, mintha más fertőtlenítési módszert használnánk.
  • Ezzel a módszerrel nem képződik alga a medence alján, elpusztulnak a baktériumok, így nem tudnak szaporodni a nedves közegben.
  • Ezt a fertőtlenítési módszert választva elegendő az aktuális nyári szezonban csak egyszer használni, vagyis nem szükséges újra adagolni a sót, kizárólag csak akkor, ha cseréljük a medence vizét.

Az önfeledt nyári élmények, valamint gyermeketek egészsége érdekében érdemes betartani ezeket az apró kis szabályokat.

Kellemes nyaralást kívánunk Nektek!

A cikket összeállította a Gyerekruha klub webáruház.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja