SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Újra itt a kullancsszezon!

Dr. Zöldi Tamás [cikkei] - 2016-09-08
Sokan úgy tudják, hogy a kullancsok főleg nyáron leselkednek áldozataikra. Nos, ez csak részben igaz. A hűvös, csapadékos őszi idő sokkal kedvezőbb számukra. Védekezzünk időben, szakszerűen!
Újra itt a kullancsszezon!

Nyakunkon a kullancsszezon!

A csapadékosabb, hűvösebb idő beköszöntével újra számíthatunk a kullancsok nagy számban való megjelenésére. Ez nemcsak erdős, bokros területeken fordulhat elő, hanem akár családi házak gondozott kertjében is.

A kullancsok több, súlyos, illetve akár halálos kimenetelű betegséget terjeszthetnek emberre, illetve állatra.


Fotó: Fairfax County/flickr

Emberekre veszélyes a vírusos agyvelő-, illetve agyhártyagyulladás (FSME), szerencsére ez ellen a betegség ellen létezik hatékony védőoltás. A másik- emberre és kutyára egyaránt leselkedő veszélyes kórkép a Lyme-kór.

A Lyme-kórt előidéző Borrelia nevű egysejtű kórokozó a kullancsok csípésével jut be az emlős szervezetbe.

Kezdetben lázas állapotot, nyirokcsomó duzzanatot, influenzaszerű tüneteket produkál, illetve emberben nagyon jellegzetes a rozettaszerű bőrpír a csípés környezetében.

Ha elhanyagoljuk a kezdeti fertőzést és nem fordulunk időben orvoshoz, akkor a betegség későbbi szakaszában már nehezen kezelhető és visszafordítható tünetek alakulnak ki. Ekkor már az idült ízületgyulladások, mozgásszervi problémák uralják a kórképet.

A betegség kutyákban hasonló lefolyást mutat.

Kutyákra leselkedő, halálos veszély a kullancsok által terjesztett Babesia-fertőzés.

Az egysejtű parazita a kullancs nyálmirigyeiből a kutya vérkeringésébe jut, és villámgyors szaporodásba kezd.

A vörösvérsejtek óriási mennyiségben pusztulnak, a megbetegedett kutyák nagyon gyorsan legyengülnek, 1-2 nap alatt kritikus állapotba kerülnek. A vörösvérsejtekből kiszabaduló vérfesték súlyos máj- és veseelégtelenséget idéz elő, a betegség kezelésében döntő jelentősége van az időfaktornak. 1-2 napos késlekedés már végzetes lehet az állat számára.

Jó tanács: Ne várjuk meg, amíg eléri a baj négylábú kedvencünket, időben gondoljunk a hatékony védelemre!

Szerencsére egy sor hatékony készítmény áll rendelkezésünkre, akár felcsöppentő oldat, nyakörv vagy újabban már szájon át adható készítmény formájában is.


Kérjen tanácsot állatorvosától!


Idexkép: John Tann/flickr

Dr. Zöldi Tamás


Dr. Zöldi Tamás
Kisállatgyógyász szakállatorvos

Elérhetőségeim:
Rendelő: Szent Bernát Pestimrei Kisállat-ambulancia
E-mail: info@szentbernat.hu
Honlap: http://www.szentbernat.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja