SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Utazás kisállattal - az állatorvos tanácsai

Dr. Zöldi Tamás [cikkei] - 2017-07-25
A nyaralás háziállataink szempontjából korántsem számít mindig örömteli eseménynek.
Utazás kisállattal - az állatorvos tanácsai

Az első dilemma: Magunkkal vigyük-e kedvencünket vagy sem? A kérdésre adott válasz nagyban függ a megválasztott úti céltól és az utazás módjától. Legkönnyebb helyzetben a saját nyaralóba igyekvők vannak, akik gépkocsival utaznak. Ők nyugodt szívvel vihetik magukkal kedvenc kutyájukat, cicájukat, papagájukat.

Jó tudni, hogy a gépkocsi utazás nem veszélytelen dolog. A kutyák hőszabályozása nagyon rosszul tűri a felhevült autóban való hosszabb utazást. Álljunk meg gyakran, hogy kutyánk el tudja végezni szükségleteit, a magunkkal vitt tiszta, friss ivóvízzel gyakran kínáljuk meg! Utazás előtt célszerű koplaltatni, hogy elkerüljük a hányingert, hányást.   


Fotó: James Jordan / flickr

A szállodába, panzióba igyekvők lehetőségei korlátozottabbak, bár ma már egyre több turisztikai vállalkozás ismeri fel a „kutyás” ügyfelekben rejlő üzleti lehetőséget. Nem árt jó előre tisztázni, hogy a leendő vendéglátók fel vannak-e készülve állatok fogadására!

Ha külföldi úti célt választunk, tájékozódjunk állatorvosunknál az adott ország állategészségügyi előírásairól, a szükséges oltásokról, hogy ne a határról kelljen visszafordulnunk.

Az Európai Unió tagállamaiba kisállat útlevéllel és érvényes veszettség elleni oltással tudjuk kivinni kedvencünket.

Ha mediterrán vidékre, Dél- Európába készülünk kedvencünkkel, utazás előtt konzultáljunk állatorvosunkkal a szükséges óvintézkedésekről, hiszen ott olyan kórokozók is előfordulhatnak, amelyekkel szemben speciális intézkedésekre van szükség.


Fotó: namla namla / FREEIMAGES
 

Mit tegyünk, ha semmiképp nem tudjuk magunkkal vinni állatunkat?

Gondozását feltétlenül bízzuk olyan személyre (családtagra, szomszédra), aki ismeri kedvencünket és lehetőleg jó viszonyban vannak egymással. Részletesen tájékoztassuk az étkezési és egyéb szokásairól, esetleges betegségeiről. A kezelő állatorvos nevét és telefonszámát is feltétlenül adjuk meg, aki baj esetén hívható. Ha nincs ilyen személy a környezetünkben, állatpanzióban helyezhetjük el kedvencünket.

Mielőtt panzióba adjuk kedvencünket, célszerű személyesen meggyőződnünk a tartási körülményekről, higiéniáról.


Fotó: namla namla / FREEIMAGES

Nyaralásunk csak úgy lesz gondtalan, ha kedvencünket is jó körülmények között, biztonságban tudjuk. 

Fotó: ralphvaessen / pixabay

Dr. Zöldi Tamás


Dr. Zöldi Tamás
Kisállatgyógyász szakállatorvos

Elérhetőségeim:
Rendelő: Szent Bernát Pestimrei Kisállat-ambulancia
E-mail: info@szentbernat.hu
Honlap: http://www.szentbernat.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja