SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A pikkelysömör kezelése

Kókai Kata [cikkei] - 2005-07-20
Sajnos egyáltalán nem ritka probléma, ami akár gyermekkorban is előfordulhat, s kezelése nem egyszerű.
A pikkelysömör kezelése

A pikkelysömör egyfajta bőrprobléma, a bőrt és a körmöket érinti, nagyon titka esetben a nyálkahártyára is hatással lehet. Hazánkban a lakosság mintegy két százalékát érinti, férfiakat és nőket egyaránt. A pikkelysömör bármely életkorban kialakulhat, csecsemőkortól egészen idős korig. Legtöbb esetben kamasz korban jelenik meg.

A pikkelysömör, más néven psoriasis kialakulása több tényezőtől függ. A psoriasisra való hajlam öröklött, eddig mintegy hét gént találtak, mely szerepet játszik kialakulásában. Önmagában a génekben hordozott betegség nem okozna problémát, s talán soha meg sem jelenik. Ahhoz, hogy "aktiválódjon", azaz a bőrön észrevehető legyen, az öröklött gének mellett úgynevezett "provokáló faktorra" is szükség van. Ez lehet bármilyen olyan külső vagy belső tényező, amelyre a bőr reagál. Pl. gyógyszermérgezés, himlő, ekcéma esetén a bőrön is megjelennek a jellegzetes tünetek. Ilyenkor a pikkelysömörre hajlamos ember bőrén minden hasonló hatásra nem kiütések, ekcémás foltok, hanem pikkelysömör jelenik meg.

Amennyiben már aktiválódott, egyszerű bőrgyógyászati vizsgálattal diagnosztizálható. A psoriasis számtalan fajtája létezik, s a tünetek is mások. A provokáló faktorok különbözősége, az öröklött tényezők miatt sokféleképpen megjelenhet. Míg egyeseknél csupán a bőr szárazsága, pikkelyessége látható, másoknál ez viszketéssel is társul. Az életmód is nagyban befolyásolhatja ezt, a diétát betartók számára legtöbbször egyáltalán nem okoz kellemetlenséget.



A psoriasis nem veszélyes betegség, csupán a bőrproblémák, a korpásnak tűnő fejbőr nehezítheti a beilleszkedés, az önbecslést. A pikkelysömör nem adható át, csak öröklődés során. Ma már számtalan kezelési módszerrel tünetmentessé tehető. Ugyanakkor fontos szerepet játszik más problémák diagnosztizálásában, hiszen jelezhet allergiát (pl. mosóporra, vagy más, bőrrel érintkező szerre), illetve belső elváltozásokat.

Kezelésében ma már fontos szerepet játszik a biorezonancia, illetve több gyógyszer, és természetes alapú készítmény is nagy segítséget nyújt. Mivel psoriasis esetén előfordulhatnak izületi bántalmak is, érdemes betartani a szükséges diétát.

Tilos fogyasztani:

  • Savanyú ételeket (narancs, paradicsom)
  • Esetleg allergiát okozó ételek (pl. tojás, tej, kukorica) Érdemes először az összes hasonló ételt elhagyni, majd fokozatosan, egyesével visszavezetni az étkezésbe, így könnyen észrevehető, mely ételek okoznak allergiát.
  • Alkohol, cukor, zsír

Fontos ásványi anyagok és vitaminok:

  • B12
  • E-vitamin
  • Folsav
  • Cink
  • Szelén
  • Immunerősítő anyagok (C-vitamin, flavonoidok, Echinacea, macskakarom, stb.)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja