SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Speciális diéta parlagfű-allergiásoknak

Családinet [cikkei] - 2005-07-13
...mely segíthet megelőzni a parlagfű okozta szénanátha tüneteinek kialakulását.
Speciális diéta parlagfű-allergiásoknak

Itt a nyár, közeleg a parlagfű virágzásának ideje...
A Budai Allergiaközpont szakemberei elkötelezték magukat az allergia, mint a társadalom közel egyötödét érintő megbetegedés mind jobb megismertetése, valamint az allergiás betegek segítése, tüneteinek csökkentése mellett.
Napjainkban az allergiával kapcsolatos felvilágosításban kulcsfontosságú szerephez jut a megelőzés, és azon bevált módszerek alkalmazása, melyekkel megkönnyíthetjük a kritikus hónapokat.
A parlagfű az ország lakosságának közel 10-15%-át sújtó, erősen allergén növény. Szénanáthát, asztmát, ekcémát okozó hatása miatt kormányzati szinten is kiemelt területként kezelik, nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre, a parlagfű irtására.
A Budai Allergiaközpont szakemberei csatlakozva a kormányzati és országos összefogáshoz, speciális étrendi ajánlást dolgoztak ki, mely betartásával jelentősen csökkenthetőek a szénanáthás, asztmás, esetleg ekcémás tünetek.

A parlagfű allergiában szenvedő beteg számára javasolt ételek:

Húsok: belsőségek kivételével a színhús: szárnyas (pulyka, baromfi, kacsa, liba), sertés, marha, vadhús (szarvas, vaddisznó, őz), illetve ezekből készült húskészítmények, felvágottak. Mindezt sülve, főzve, rántva, grillezve, töltve. Egyetlen kivétel a füstölés.
Figyelem! Az Olaszországban oly kedvelt füstölt sonkaszelet sárgadinnyével több okból is kizárt.

Tejtermékek: tej, tejeskávé (max. napi 1x), cappuccino (de ne legyen fahéjjal megszórva), natúr joghurt, kefir, aludttej, ízesített joghurtok a megengedett gyümölcsökből. Nem penészes sajtok, illetve nem füstölt sajtok, krémsajtok (pl.: trappista, eidami, mozzarella, anikó, pannonia, juhsajt, kecskesajt), túró, tejföl.

Gabonafélék: zab, rozs, búza, kukorica, rizs, árpa s ebből készült édes és sós péksütemény, kenyér, zsemle. Sütemény, amely nem tartalmaz tiltott gyümölcsöt, fahéjat, vagy csokoládét.
Figyelem! A magvas kenyerek, zsemlék napraforgót tartalmazhatnak, tehát kerülendők.

Italok: ásványvíz, szénsavas üdítők. Gyümölcslevek közül nehéz olyat találni amiben nincs a keresztallergiát okozó illetve a magas hisztamin tartalmú gyümölcsök közül, de megfelelő lehet az alábbi gyümölcsökből készült ital

Gyümölcsök: belőlük készült ételek, frissítők, gyümölcslevek: sárgabarack, őszibarack, szilva, cseresznye, meggy, szőlő, ribizli, áfonya, szeder, málna, alma, körte, piszke (más néven egres).

Zöldségek: belőlük sütve, főzve, grillezve készült ételek: burgonya, káposzta, vöröshagyma, fokhagyma, kelbimbó, karfiol, brokkoli, répa, retek, karlábé, kelkáposzta, saláta, cékla, gomba, szója.
Figyelem! Erjesztéssel készült savanyúságok, mint savanyú káposzta kerülendő.

Összeállította:
Nagy Dóra dietetikus, a Budai Allergiaközpont allergia specialistája

www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja