SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Segítség a leggyakoribb sportsérüléseknél

Családinet [cikkei] - 2017-06-19
Nyáron, a jó idő és a szabadságok alatt egyre többen kezdenek edzeni, kirándulni, akár könnyű fizikai munkát végezni. Ezért aztán gyakoribbak a sportsérülések és az esések is, amelyekre azonban dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint van hatékony segítség.
Segítség a leggyakoribb sportsérüléseknél

Íme, a legsérülékenyebb ízületeink


Csukló

Amikor megbotlunk, ösztönösen magunk elé kapjuk a kezünket, hogy az esés erejét tompítsuk. Így viszont a kezünkre esünk, és könnyen megsérülhet a csuklónk. A leggyakoribb sérülések az ínszalag rándulása és a hüvelykujj alatti sajkacsont repedése vagy törése. Kicsit feljebb haladva a karon, az orsócsonttörés is gyakran előfordul. A csuklósérülések szempontjából legnagyobb rizikót jelentő sportoknál, így például a röplabdázásnál, tollaslabdázásnál, görkorcsolyázásnál, gördeszkázásnál, küzdősportoknál viseljünk csuklóvédőt.  


Váll

A váll esetében gyakori a ficam, és előfordulhat az úgynevezett rotátorköpeny sérülése is, amely négy kisebb, a vállízület rögzítését szolgáló izmot foglal magába. Mielőtt a váll izmait erősen megmozgató sportba kezdenénk – például tenisz, röp-, kézi- és vízilabda –, feltétlenül erősíteni kell a vállizomzatot.  


Térd

A térdízületet rendkívül sok trauma érheti. Leggyakoribb a meniszkuszok sérülése, vagyis annak a két „párnának” a szakadása, amelyeknek legfontosabb feladata az ütközés csillapítása. A kisebb szakadások 3-6 hét alatt meggyógyulhatnak, súlyosabb esetben azonban műtétre lehet szükség. Röp- és kézilabdánál, illetve télen a síelésnél különösen elővigyázatosnak kell lenni.  


Boka

A boka ízülete nagy terhelésnek van kitéve, hiszen egész testsúlyunkat hordozza. A ránduláshoz egyetlen rossz lépés, vagy elnézett lépcsőfok is elég. Ilyenkor az oldalsó ínszalag húzódik meg, súlyosabb esetben akár el is szakadhat. A nyári foci, a kosárlabdázás és röplabdázás különösen megnövelik a bokasérülések rizikóját.  
 

3 tanács, hogy megússzuk az edzés közbeni sérüléseket
 

  1. Legyünk észnél! Ha izomlázunk van, inkább ússzunk (bár vállsérülés esetén ez nem ajánlott) vagy keressünk egy kevésbé megterhelő mozgásformát!
  2. Mindig szánjuk időt a bemelegítésre és a nyújtásra, így kisebb a sérülésveszély és elejét vehetjük az izomláznak is.
  3. Ha túledzés miatt vannak fájdalmaink, fokozzuk a vérkeringést, mert ezzel felgyorsíthatjuk a regenerációt. Ilyenkor jön legjobban a szauna és a masszázs, de csak akkor, ha nincs akut sérülésünk. Ha mégis van, eleinte csak pihentessük és polcoljuk fel a sérült végtagot, és rövid időszakokban jegeljük.  
     

Hatékony megoldás: hogy ne menjen tönkre a nyár 

Azoknak, akik hatékony megoldásra vágynak és gyorsan szeretnének túllendülni a sérülés okozta állapoton, tovább sportolnának, vagy csak élveznék a nyarat, érdemes kipróbálniuk az alternatív lehetőségeket.  
-
Természetes hatóanyagokat alkalmazó terápia például az orvosi kollagén kúra, amely tulajdonképpen egy injekció-sorozat. Az alkalmazott ampullák speciálisan előállított kollagént és olyan segédösszetevőket tartalmaznak, amelyek gyors és hatékony javulást biztosítanak az ízületi fájdalmak, sérülések esetén. A készítményeket testtáj és a fájdalom jellege szerint fejlesztették ki, így hatékonyabb, specifikus terápiát tudnak nyújtani – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – A sérülések típusa szerint jól beválhat még a mágneses terápia, a lökéshullám terápia, illetve fontos lehet a sérülékeny ízület környéki izmok megerősítése gyógytornával.

Forrás: Fájdalomközpont
Fotó: KeithJJ / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja