SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért szükséges a lelki önvédelem megtanulása fiatalon?

Sümegi Gyula [cikkei] - 2017-08-10
A napi szintű stressz miatt! A fogalom általánosságban vonatkozik a stressz-ingerekre (stresszorok) és a rájuk adott reakciókra. A rövid ideig tartó illetve a hosszú ideig fennálló stressz-helyzetek következményei és a hatásai eltérőek.
Miért szükséges a lelki önvédelem megtanulása fiatalon?

A stressz által beindított folyamatok rövid távon a kritikus helyzetből való menekülést segítik. Stressz hatására a szervezet adrenalint, noradrenalint és szteroid hormonokat mobilizál. Az adrenalin és a noradrenalin növeli a vérnyomást, pulzusszámot és a légzésszámot.
Fokozódik az izmok és az agy vérellátottsága. A mellékvesekéreg hormontermelése is megnő, amely befolyásolja az immunrendszer működését és az idegrendszerben egyes neuronok pusztulását okozza.

Ha a stresszor ingerek tartósan kikerülhetetlenül fejtik ki hatásukat, akkor a szervezet reakciója az általános adaptációs szindróma néven elhíresült állapot, mely során megnagyobbodik a mellégvesekéreg és megkisebbednek a nyirokcsomók.

Ilyen stresszhelyzetek pl.: háború, természeti katasztrófa, tűzvész, állásvesztés, közeli hozzátartozó halála miatti gyász, munkahelyi és családi konfliktusok, válás.

A gyerekeket is rengeteg inger éri és köztük nagyon sok olyan van, ami stressz reakciót válthat ki. Nem csak a feladatlapok kitöltése okozhat idegi feszültséget, hanem az érzelmi megküzdések is. Ezek lehetnek pl.: beilleszkedés, kiközösítés, vizsgaidőszakok, megfelelés a szülőknek, iskolának, barátoknak, stb.


A krónikus stressz hatásai:
 

  • Nő a gyulladásos betegségek kialakulásának lehetősége.
  • Az idegrendszerbe a stressz hatására megváltozott működésének következtében idegen organizmusok (baktériumok, vírusok, gomba) kerülhetnek.
  • Csökken a szervezetben a B- és T-limfociták száma és ezáltal az immun-válasz készség is. Tehát könnyebben megbetegedhetünk (ez megnyilvánulhat a száj környéki herpeszek révén is).
  • Autoimmun betegséget (a túlzott pajzsmirigyműködés bizonyos formája, ill. egyes cukorbetegségek) okozhat.
  • Nem kizárt, hogy szerepet játszik a rosszindulatú daganatok kialakulásában is.

Fiatal korban jó, ha megtanuljuk, hogy hogyan védhetjük meg magukat a stressz okozta hatásokkal szemben. Egy hatékony relaxációs technika (KOMPLEMENTER HIPNÓZIS, agykontrol, meditációs gyakorlatok, bármelyik olyan technika, ami a test és a lélek relaxációját idézi elő) segít feszültségmentesíteni. Megtanulható általa a nyugalom megőrzése.
A helyes légzéstechnika nagymértékben hozzájárul az immunrendszerünk erősítéséhez, és a sejtek megfelelő működéséhez. A felgyülemlett negatív érzelmi töltés levezetését követően a nyugodt, mély, pihentető alvás biztosítja a szervezet megfelelő működését és fejlődését. Ez az egyik feltétele, hogy frissen és magabiztosan vághassunk bele a holnapba.

Fotó: KokomoCole / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja