SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nélkülözhetetlen vitaminok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-17
A boltok polcai tömve vannak szebbnél szebb csomagolású vitaminokkal. De vajon melyik milyen szerepet tölt be az emberi szervezetben?
Nélkülözhetetlen vitaminok

Kétségtelenül a multivitaminok a legnépszerűbbek, hiszen egyetlen kapszula vagy pezsgőtabletta egész napi vitamin adagunkat fedezi. Persze csupán elméletileg. Az egyes emberek vitaminigénye más és más lehet. Egy dohányosnak nagyobb mennyiségben van szüksége antioxidánsokra, azaz C és E vitaminra. Annak azonban, aki változatosan, egészséges élelmiszerekkel táplálkozik, talán nincs is szüksége arra, hogy vitaminkészítményeket fogyasszon. És sajnos az utóbbi eset a ritkább.

Vízben oldódó vitaminok: B-csoport, C-vitamin

Zsírban oldódó vitaminok: A-, D-, E-, K-vitamin

 

Vitramin

Hiánya

Forrása

Napi adag

A

Látásromlás, bőrszárazság

Tejtermékek, máj

800 µg

C

Fáradtság, levertség

Parpika, citrusfélék

60-65 mg

B1

Szív-, idegi problémák

Élesztő, hüvelyesek

1,3 mg

B2

Gyomor-, bélproblémák

Magvak, tojás, tej

1,5 mg

B3

Hasmenés, bőrproblémák

Szárnyasok, gabona

15 mg

B5

Lábujjak zsibbadása

Húsok, növények

4-7 mg

B6

Álmatlanság, idegesség

Korpa, borsó, húsok

2 mg

B9

Alacsony fehérv.sejt szám

Paraj, máj

200 µg

B12

Vérszegénység

Húsok, tojás, tej

2 µg

D

Csontfejlődési problémák

Hal, máj, tojás

-

E

Izom-, idegi problémák

Növényi olajok

12 mg

F

Bőrbetegségek

Mandula, dió,avokádó

-

K

Vérszegénység

Brokkoli, paraj, saláta

70 µg


Napjainkban egyre népszerűbbek a különböző vitaminkészítmények, melyek nem külön fogyasztása nem minden esetben fontos. Megnövekedett vitaminigény –terhesség, dohányzás- esetén azonban jól hasznosíthatók, hiszen ételekből már szinte képtelenség ekkora mennyiségű vitamin bevitele. A vitaminok többsége is túladagolható, melynek általában nincsen komoly következménye. Érdemes az ajánlott napi adagot elfogyasztani, speciális esetben azonban emelhető ezek mértéke.

A vitaminok szerepe

A-vitamin: szükséges a szövetek megújulásához, a nyálkahártyák védelméhez. Segít a csontok és fogak helyes kiépülésében, óvja a helyes látást.

B6-vitamin: Az élelmiszerekben található zsírok és fehérjék lebontásában játszik fontos szerepet.

B2-vitamin: a szervezet működéséhez elengedhetetlen. Szükséges az anyagcsere folyamatok lebonyolításában.

B1-vitamin: az általunk fogyasztott cukrokat a szervezetünk számára hasznos anyagokká alakítja át.

C-vitamin: Jelentős szerepet játszik a kollagén kiválasztódásában, elősegíti a törések gyógyulását, antioxidáns.

D-vitamin: segíti a kálcium és foszfor felszívódását és hasznosulását a szervezetben. Kiegyensúlyozott szívműködést biztosít. A D-vitamint napfény hatására állítja elő a szervezet.

K-vitamin: elengedhetetlen szerepe van a véralvadásban.

E-vitamin: fontos antioxidáns, mely lassítja a sejtek öregedését. Biztosítja a helyes oxigénellátást, meddőség, izomsorvadás megelőzésére is használják.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja