SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Jelent-e a COVID-19 vírussal szemben fokozott fogékonyságot a csökkent pajzsmirigyműködés?

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2020-03-30
Ezt a kérdést naponta felteszik kedves betegeim. A rövid válaszom a következő: igen, ha nincs jól kezelve a pajzsmirigy-gyulladásban szenvedő, csökkent pajzsmirigy működésű (hypothyreosisos) beteg.
Jelent-e a COVID-19 vírussal szemben fokozott fogékonyságot a csökkent pajzsmirigyműködés?

Miért van ez így? Mi támasztja alá ezt az állítást?


I. Klinikai megfigyelések:

A pajzsmirigy hormonjai (T4 és a T3) létfontosságúak az immunrendszer működéséhez. Ezért érthető, hogy a fertőzések gyakorisága és súlyossága a hypothyreosisos betegek (még a viszonylag csökkent funkciójú betegek, un. szubklinikus betegek) között is lényegesen magasabb volt. Ezt támasztják alá a vírusfertőzésekkel kapcsolatos nemzetközi megfigyelések és közlemények is. Sebastian SA és munkatársai 159 retrovírus fertőzésben szenvedő beteget vizsgáltak meg és azt találták, hogy már a szubklinikus hipotireoidizmus előfordulása magas volt a betegek között.  A csökkent immunvédekező képesség a magasabb a magasabb TSH szinttel járt együtt (Natl Med J India. 2018. 136–139. doi: 10.4103 / 0970-258X.255753.).

Nagyszámú egyéb megfigyelés is azt mutatta, hogy a T4 és T3 hormonok hiányában a szervezet immunitása jelentősen csökkenhet.


II. Kísérleti adatok:

Korábbi kísérletes adataink azt mutatták, hogy a védekezés élvonalában lévő sejtek, az un. polimorfonukleáris granulociták (PMN) működése csökkent a betegekben, de megfelelő pótlással a normális működés helyreállíthatónak bizonyult (1. ábra). Mértük a PMN sejtek működést is fénykibocsájtó képességük (kemilumineszcens aktivitásuk) alapján és a sejtek működésének növekedését figyeltük meg a T3 (trijódtironin) hormon jelenlétében (2. ábra). Ezt követően a sejtes immunitás mértékét jelző immunsejtek, az un. limfociák működését teszteltük és a működés egyértelmű növekedését mutattuk ki (3. ábra).

pajzsmirigy

Mi következik ezekből az adatokból?

Csökkent pajzsmirigyműködésben szenvedő betegekben a fertőzéssel szembeni fogékonyság jelentős. A teendő tehát, hogy az elkezdett tiroxin pótlást ne hagyják abba, sőt: ha szükséges, kis mértékben növeljék a napi dózist és feltétlenül egészítsék ki D3 vitaminnal (3000-4000NE/nap).

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: geralt / pixabay

 

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja