SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A lelki egyensúly valódi mércéje: Ne félj egyedül lenni!

K. Guszti Ágnes [cikkei] - 2020-11-27
Az elmúlt pár évben az egyedül töltött idő értéke nagyot csökkent az átlagember szemében. A legtöbben igyekszünk minden egyes ébren töltött pillanatukban társasággal körülvenni magunkat. Lehet szó valós vagy virtuális társaságról, úgy kapaszkodunk hozzájuk, mint egy kezdő ejtőernyős ugrás után az ernyő zsinórjához. De miért nem jó egyedül lenni? Miért félünk tőle ennyire?
A lelki egyensúly valódi mércéje: Ne félj egyedül lenni!

A legtöbb háztartásban bevált gyakorlat, hogy ha valaki egymaga van otthon, az máris bekapcsolja a TV-t vagy a rádiót. Az nem számít, hogy senki sem nézi és hallgatja a műsort, a lényeg, hogy legyen valamilyen háttérzaj. Hogy lehet az, hogy a harsogó reklámok, az erőszakos filmek és a borzalmas esti hírek duruzsolása megnyugtatja azt, aki aláfestő zeneként hallgatja őket? Miért kell a TV kiabálásával, az üzenetértesítések csipogásával körbebástyáznunk magunkat rögtön, ha senki sincs a közelünkben?

Nem szeretünk egyedül maradni a gondolatainkkal…

Nem szeretünk egyedül maradni velük, mert félünk, hogy a saját magunkkal való szembesülés fájdalmas lehet. A problémákat, kételyeket, kísértő sejtelmeket el lehet nyomni a lüktető zene, a kimerülésig tartó munka vagy az üzenetküldözgetés zajával, lehet a szőnyeg alá söpörni őket, de mindannyian tudjuk, hogy egy idő után elfogy a hely a szőnyeg alatt is.

Különbség van aközött, ha valaki egyedül van, és ha valaki magányos. A magány utolérhet egy szórakozóhely kellős közepén is, nem csak egy lakatlan szigeten. Az egyedül eltöltött idő után pedig ugyanúgy feltöltődve érezheted magad, mint a barátokkal végigbulizott péntek este után.

A minőségi én-időre igenis szükség van! Egyre kevésbé számít természetesnek az, ha valaki szembe mer nézni a problémáival, ha mer lassítani egy kicsit. Érdekes módon mások problémáival mindig sokkal jobban tisztában vagyunk, mint a saját nehézségeinkkel és gyengeségeinkkel.

A valódi kiegyensúlyozottság záloga a jó önismeret, saját magunkat pedig csak akkor ismerhetjük meg igazán, ha nem mindig kifelé figyelünk: a TV-re, a közösségi médiára, a kihagyhatatlan pletykákra, a munkahelyi fennforgásra, hanem ügyelünk arra, hogy néha befelé is tekintsünk. Arról nem is beszélve, mennyi szeméttől óvjuk meg magunkat, ha időnként kikapcsoljuk a tévénket és a telefonunkat.

Ne félj egyedül lenni! Egyszer-kétszer minden héten tölts egy kis időt a saját magad társaságában, sétálj egy nagyot vagy kocogj egy jót társak és okoseszközök nélkül! Ez már egy lépést jelent a kiegyensúlyozottság felé vezető úton, az önismeretbe fektetett idő és energia pedig mindig megtérül.

Kép: Jill Wellington fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja