SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nárcisztikus szülők árnyékában

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-08-08
A nárcisztikus szülő alapvető hozzállása, hogy a gyerek nem egy önálló ember, nem egy tőle független személyiség, hanem a birtokaként tekint rá. Ilyenkor általában hiányzik a feltétel nélküli szeretet is. A szülő túlkontrollálja a gyerekét, vagyis befolyásolja, hogy kikkel találkozhat, milyen munkája, hobbija lehet. Az egész életével rendelkezni akar. Ki lehet lépni a nárcisztikus szülők árnyékából? Erről beszélgettünk Gyarmati Rita pszichológussal.
Nárcisztikus szülők árnyékában

Ha nincs kedved olvasni, nézd meg Podcast-beszélgetésünket!

A videón belül az alábbi témák itt érhetők el:

01.11- Mi a nárcisztikusság?

09.01- Örökíthető a nárcisztikus személyiségzavar? 

09.59- Milyen felnőtt válik a nárcisztikus szülők gyerekéből? 

16.38- A nárcisztikus és mérgező szülők eszközei, manipulációs módszerei


Mi a nárcisztikusság? Milyen a nárcisztikus szülő? 

Egy személyiségzavar, ami nagyon nehezen kezelhető probléma. 

Fontos kiemelni, hogy 18 év alatt senkire sem mondják, hogy nárcisztikus, kizárólag fiatal felnőttkortól diagnosztizálják ezt a személyiségzavart. Nárcisztikus vonások bárkiben fellelhetők ugyanis.

Ha a szülő nárcisztikus személyiségzavarral küzd, az komoly terhet ró a gyerekre. Sokszor a szülő nem is veszi észre, hogy problémája van. 

"Ha valaki nárcisztikus, akkor mindig mindent felfúj, nagy feneket kerít dolgoknak, nagyon szeret vagy nagyon nem szeret. Olyan érzelmi hullámvölgyek és hegyek jellemzik, amik normális emberi kapcsolat kialakulát mindenképpen akadályozzák" - mondja Gyarmati Rita pszichológus. 
 

Állandó megfelelés a szülő felé, akiből hiányzik az empátia

Az ilyen gyerekeknek nem lehetnek önálló gondolataik, céljaik, döntéseik.

A nárcisztikus szülők gyerekei a folyamatos meg nem felelés légkörében élnek. Bármit tesznek, az nem lehet elég jó a szüleiknek, akik folyamatosan kritizálják őket. Ezek a gyerekek egy állandó elutasítást élnek meg. 

"A gyerek egy kiszolgáltatott lény. És ha az anyuka vagy az apuka nem azzal van elfoglalva, hogy a gyereknek a szükségleteit próbálja kielégíteni vagy válaszreakciót tudjon adni a szükségleteire, hanem azzal van elfoglalva, hogy nekem éppen rossz kedvem van, vagy jó, szépen áll a hajam, vagy karikás a szemem, vagy hogy mit gondolnak rólam a többiek... Ha állandóan önmaga körül forog, egocentrikus, ez abszolút megakadályozza abban, hogy a gyerek igényeit kielégítse."

A gyerek pedig ha baja van és segítséget kér, és nem kap választ, akkor azt fogja gondolni, hogy a világ nem egy megbízható hely, mert hiába kér segítséget, nem kap. 

Az empátia hiánya is jellemző a nárcisztikusokra. Ha sír a gyerek, figyelmen kívül hagyja, csak magával van elfoglalva. 

"Az lenne a jó, hogy ha valaki szülőséget vállal és szülő szeretne lenni, akkor először érdemes lenne rendet tenni a saját háza táján. És akkor esetleg ez sikeres lehet" - mondja Gyarmati Rita pszichológus. 
 

Örökíthető a nárcisztikus személyiségzavar? 

A legtöbb elmélet szerint ez egy gyernekkori kötődési zavar. Vagyis hívhatjuk transzgenerációs traumának is. 

A gyerek nem tanulja meg saját magát értékelni, mert a külvilágtól nem kapott választ, segítséget, rideg szülő mellett nőtt fel. Emellett ha genetikai hajlama is van, akkor könnyen kialakulhat egy nárcisztikus szemályiségzavar. Ha nincs rá hajlama, akkor meg tudja törni ezt a sort, meg tud küzdeni vele, hogy ő ne váljon nárcisztikussá. 
 

Milyen felnőtt válik a nárcisztikus szülők gyerekéből? 

A gyerek számára az a norma, amiben felnő, az számít természetesnek. Kamaszkorban döbben csak rá, hogy a családja esetleg mégsem optimálisan működik. De hiába ismeri ezt fel, a megoldásra sajnos nincs megfelelő mintája. Ebben sokat segíthet a terápia. 

A gyerekkori kötődésproblémákon sokat javíthat, ha időben szakemberhez fordulunk, hogy a párkapcsolatunkban már ne legyenek kötődési problémáink. 

"Soha semmihez nincs késő! Ha hozzám eljön egy 45-50 éves ember, én annak is nagyon örülök. Kezd beépülni a társadalomba az, hogy pszichológushoz járni nem ciki." Fontos, hogy merjük vállalni magunkat, hangsúlyozza a pszichológus.
 

A nárcisztikus és mérgező szülők eszközei, manipulációs módszerei

Néhány gyakori példa:
 

  • Büntetés: „Mindent megtettem érted, és te mégis annyira hálátlan vagy!”
  • Hibáztatás: „Te tehetsz róla, hogy nem vagyok boldog.” "Szívinfarktust fogok kapni ha el mersz utazni külföldre."
  • Megszégyenítés: ,,Béna vagy, nem vagy képes erre sem!"A gyenge teljesítményeddel szégyent hozol ránk!”
  • Negatív összehasonlítás: Miért nem tudsz olyan okosés ügyes lenni, mint a barátnőd?”
  • Ésszerűtlen nyomás: „Tegyél meg mindent, hogy büszke legyek rád!”
  • Manipulatív jutalom és büntetés: Ha nem csinálod azt, amit mondok, akkor nem támogatlak többet semmiben.”
  • Érzelmi kényszer: "Milyen gyerek vagy te, hogy még az elvárásaimnak sem tudsz megfeleni?"

Az ilyen szülők az intimitás határait átlépve belenéznek a gyerek telefonjába, vagy beleolvasnak a naplójába. A szülő mindig attól fél, hogy történik valami a háttérben, amiről ő nem tud. 

A szakember azt mondja, a szülőnek el kell fogadnia, hogy nem tud mindenről, nem is kell mindenről tudnia. 

Fontos, hogy olyan kommunikációt alakítson ki a gyerekével, hogy bízzanak egymásban, kölcsönösen tiszteletben tartsák egymást. Ehhez azonban az kell, hogy a felnőtt hiteles mintát mutasson. A nárcisztikus szülő azonban erre sajnos nem képes.

Olvasd el ezt is: Nárcisztikus a gyerekem? - Ismerd fel a jeleket!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja