SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyolcadik születésnapjukat ünnepelték a kétévesen szétválasztott sziámi ikrek

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-01-17
Eva és Erika túlélési esélyeik nem voltak jók: igazi csoda, hogy életben maradtak. Ma már iskolába járnak, ügyesen használják a protézisüket és nagyon boldog kislányok.
Nyolcadik születésnapjukat ünnepelték a kétévesen szétválasztott sziámi ikrek

A szülőknek azt mondták, hogy készüljenek fel a legrosszabbra

Kétéves korukig éltek sziámi ikrekként a kislányok, de a harmadik születésnapjukat már önállóan ünnepelhették. Eva és Erika számtalan megpróbáltatáson ment keresztül, nagyon sok időt töltöttek kórházban már pici korukban is.

Amikor a szülők megtudták, hogy sziámi ikreik lesznek, az orvosok azt mondták nekik, hogy készüljenek fel a legrosszabbra. 

A sziámi ikrek túlélési esélyei ugyanis nem jók. Nagyjából az 50%-uk halva születik, és további egyharmaduk 24 órán belül meghal.

A házaspár felkereste Dr. Gary Hartmant - egy kaliforniai gyerekkórházban dolgozó orvost -, aki a sziámi ikrek szakértője: már hat sikeres szétválasztó műtétet végzett.

Az orvos tájékoztatta a szülőket arról, hogy nem biztos, hogy el lehet végezni a műtétet a lányokon. Ráadásul a beavatkozás kockázataival is számolni kell, valamint a felépülés után sem biztos, hogy jó lesz a gyerekek életminősége. 


15 órás műtét után sikerült őket szétválaszatni egy 50 fős csapattal

A babák a 33. héten jöttek világra, és összesen 7 hónapig voltak kórházban születésük után. 

Kétévesek voltak, amikor elkezdett romlani az állapotuk, ezért döntöttek a szülők a műtét mellett. 3 órányi utazás után egy 15 órás beavatkozással, 50 fős csapattal sikerült végrehajtani a szétválasztó műtétet. Ezt követően még három hónapig voltak kórházban a kislányok, aztán hazamehettek. 

Rendszeresen kellett fizikoterápiára járniuk, később kerekesszéket kaptak, és egy babakocsit is építettek nekik – számol be az ABC.
 


Nagy utat tettek meg idáig

Stanford Gyermekkórház szerint a lányoknak boldog óvodás éveik voltak, és nagyon ügyesen megtanulták használni a járókeretet és a lábprotézist is. 

“Erika imádja felvenni a protézisét és sétálni a házban” – mondta az anyuka, aki bízik benne, hogy lányai később erre már önállóan is képesek lesznek. 

A kislányok nagyon nagy utat tettek meg idáig, az édesanyjuk nagyon büszke rájuk. 

“Amikor visszanézem a képeket, arra gondolok, hogy el sem hiszem, min mentünk kersztül. Hogy honnan indulunk és hol tartunk most" – mondta az anyukájuk. 


 

Indexkép: Stanford Medicine Children's Health / Youtube

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja