SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így változik a vagina az évek során

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-06-15
Az életkor előrehaladtával a szervezet egyre kevesebb ösztrogént kezd termelni. A nőgyógyászok szerint teljesen természetes folyamat, hogy a női nemi szerv külseje is megváltozik az évek során.
Így változik a vagina az évek során

Így változik a női nemi szerv az évek során


Az első változás pubertáskorban jelentkezik

Az öregedés az élet természetes velejárója. Az évek múlásával megereszkedik a bőrünk, ráncosodni kezdünk, és nem marad ki a sorból a vaginánk sem, ami szintén megváltozik. A kor előrehaladtával az állapota és a külseje is átalakul, de emiatt egyáltalán nem kell aggódnunk.

Sherry Ross nőgyógyász a health.com-nak beszélt ezekről a folyamatokról. Mint mondja, az első változás pubertáskorban jelentkezik: ekkor jelenik meg a fanszőrzet, megnőnek a szeméremajkak, a hüvely pedig elkezd váladékot termelni. 


Szülés után így változik meg a vagina

A következő változás akkor történik, amikor a nők világrahozzák az első gyermeküket - ez általában a 20-as, 30-as éveikben következik be. A hüvelyi úton történő szülés egyik következményeképp a medencefenék izmai megnyúlnak, ezen kívül pedig apró szakadások is megjelenhetnek, amik megváltoztathatják a nemi szerv külsejét. Szülés után ingadozhat az ösztrogénszint, emiatt hüvelyszárazság is felléphet. 


Perimenopauza: a klimax előtti időszak

A következő időszak az úgynevezett perimenopauza időszaka, ez a klimax előtti 5-10 évet fedi le. Ilyenkor csökken az ösztrogénszint, emiatt a vagina szövetállományában csökken a kollagén szintje, ez pedig hüvelyszárazsághoz is vezethet. 


A változókor problémái

Menopauza után megnyúlhatnak a szeméremajkak, valamint zsugorodhat a vagina és a csikló. Felléphet úgynevezett vaginális atrópia, ami miatt a szexuális együttlét fájdalmassá válhat. 

A vagina szövetállományának rugalmasságában nagy szerepet játszik a rendszeres nemi élet. A komfortérzeten síkosító és ösztrogénes krém is sokat segíthet. 

Fontos kiemelni, hogy ezek a változások teljesen természetesek, így nem kell megijednünk, ha szembesülünk velük. Ha azonban valami szokatlant tapasztalunk és bizonytalanok vagyunk, mindenképp forduljunk orvoshoz!

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja