SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

Családinet [cikkei] - 2024-04-12
Aligha akad olyan közöttünk, aki a téli hideg napok után ne várta volna a tavaszi nap melegítő sugarait, ezzel együtt pedig a kerti munkálatokat, a szabadtéri sportokat, játékokat, kirándulásokat. A zöldellő természet, a virágba boruló fák azonban sokaknak egyet jelentenek a tavaszi allergiaszezonnal. Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemorvosa összeszedte azokat a tanácsokat, amelyek segítségével ebben az időszakban gondoskodhatunk szemünk egészségéről.
8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

1. Készüljünk fel az allergiaszezonra!

A szezonális tavaszi allergiák komoly szemirritációt – könnyezést, viszketést, fájdalmat – okozhatnak. A tünetek a kontaktlencsét viselőknél még kifejezettebbek lehetnek. A gyulladás, irritáció és fertőzés megelőzése érdekében cseréljük gyakrabban a lencséket, vagy az allergiaszezon idejére viseljünk inkább szemüveget. Ha a jobb közérzet érdekében antihisztamint használunk, tanácsos ezeket még a pollenszezon előtt elkezdeni. Emellett, ha lehetséges, a magas pollenszintű napokon ne tervezzünk szabadtéri programokat, de ha ez mégis elkerülhetetlen, hazaérve azonnal zuhanyozzunk le, váltsunk ruhát és műkönnyel tisztítsuk le a szemfelszínt.

2. Viseljünk szemüveget!

Legyen szó bármilyen szabadtéri programról, a grillezéstől és piknikezéstől kezdve a sportoláson át a kertészkedésig, ha a szabadban tartózkodunk, mindig viseljünk napszemüveget. A napszemüveg viselése segíthet megvédeni szemünket a nap káros UV-sugárzásától, ezzel pedig sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük az időskori szembetegségek kialakulásának kockázatát. Ha lehetséges, válasszunk körbefutó napszemüveget. Ezek hatékonyabban zárják ki a szennyeződéseket, polleneket, és kirándulásnál a visszacsapódó ágaktól is védenek. Ugyanakkor ne feledkezzünk meg az egyébként is nagyon divatos, széles karimájú kalapról, baseball sapkáról sem, amely további védelmet nyújt a napfény ellen.

3. Ne csak a naptól védjük a szemünket !

A védőszemüveg használata mindig javasolt, ha kertészeti tevékenységet végzünk, beleértve a fűkaszálást, ásást, ültetést, metszést, permetezést vagy műtrágyázást. A jó védőszemüveg kényelmesen  illeszkedik a fejre, nem zavarja a látást és védi a szemet a szálló növényi részektől, kemikáliáktól és felcsapódó kődaraboktól. „Sajnos erre az egyszerű védelemre sokan nem gondolnak a tavaszi kertrendezés közben, ezért ilyenkor a szemsérüléssel kapcsolatos balesetek elszenvedői megszaporodnak az ügyeleten. A védőszemüveg használatával nem csak a sérüléseket akadályozhatjuk meg, de annak a valószínűségét is csökkentjük, hogy piszkos, vegyszeres kézzel dörzsöljünk bele a szembe" – meséli tapasztalatait Dr. Nagy Angéla.

4. Csak tiszta kézzel érjünk az arcunkhoz!

Ha a kertben virágot ültetünk és veteményezünk, vagy a gyermekünkkel a homokozóban játszunk, a pollenek és más allergének könnyedén átkerülhetnek a kezünkről a szemünkbe. Ezért fokozottan ügyeljünk arra, hogy piszkos kézzel soha ne érintsük meg az arcunkat, és kézmosás nélkül ne dörzsöljük a szemünket!

5. Tartsuk nedvesen a szemünket!

A napsütés és a klíma hátulütője, hogy könnyedén kiszáríthatják a szemet. Ha egészséges szemeket szeretnénk, elengedhetetlen, hogy a szemfelszín egész nap hidratált maradjon. Ezt tartósítószer-mentes műkönny alkalmazásával érhetjük el, de emellett a rendszeres, kellő mennyiségű folyadékfogyasztás is segíthet. Bárhová megyünk, mindig lapuljon a táskánkban egy tubus műkönny, mely abban is segítségünkre lehet, hogy az irritáló polleneket lemossuk a szemfelszínről.

6. Ne felejtsünk el pislogni!

Talán kevesen vannak ezzel tisztában, de szemünk hidratáltságát azzal is segíthetjük, ha rendszeresen pislogunk. Bármennyire is furcsának tűnhet, a pislogásról hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Különösen telefonnyomkodás, számítógépes munkavégzés vagy tévénézés közben pislogunk kevesebbet a szükségesnél. Ez az egyik oka a szemszárazság kialakulásának, ami már népbetegségnek számít, és ami egyre gyakoribb a fiatalok körében is. „A pislogás természetes élettani reakció, és fontos szerepet játszik szemünk egészségében: megvédi a szemet a kiszáradástól, valamint az irritáló anyagoktól. Minden alkalommal, amikor a szemhéjunk becsukódik, a könnymirigyek sós, valamint a meibom mirigyek olajos váladéka a szem felszínén végigterül, kiöblítve a kis porszemcséket, benedvesítve a szemfelszín szabadon lévő részét" – mondja Dr. Nagy Angéla.

7. Diétázzunk és mozogjunk!

A hosszú téli hónapok után, amikor esetleg kevesebbet mozogtunk és vitaminhiányosan táplálkoztunk, a tavasz tökéletes alkalom arra, hogy odafigyeljünk az életmódunkra. Az egészséges táplálkozás és a testmozgás nemcsak az általános egészségnek tesz jót, de nagyon fontos a szem egészsége szempontjából is. A béta-karotinban, omega-3-ban, C- és E-vitaminban, valamint luteinben gazdag élelmiszerek létfontosságúak az egészséges szem számára. Ilyen élelmiszerek például a sárgarépa, a sütőtök, az olajos halak, a bogyós gyümölcsök, a citrusfélék, a mandula, az avokádó, a kelkáposzta, a spenót és a tojás.

8. Pihenjünk eleget és relaxáljunk!

A szemek egészségének megőrzésében nagyon fontos szerepet kap a pihenés és a relaxáció. Ha például sok időt töltünk a számítógép képernyőjének nézegetésével, megerőltethetjük a szemünket. Nagyszerű tipp a 20-20-5 szabály betartása: 20 percenként 20 másodpercig nézzünk 5 méternél távolabbra, ez valóban segíthet megelőzni, hogy a szemek elfáradjanak és megerőltessék magukat a fókuszált munkavégzés miatt.

A jó minőségű alvás a másik módja annak, hogy a szemünk pihenhessen. Egy átlagos felnőtt számára körülbelül 7-8 óra alvás ajánlott. Ha valami langyosat helyezünk a csukott szemhéjakra, például egy melegíthető szemmaszkot, az valóban segíthet a fáradt szemek esti pihenésében és ellazításában, valamint a könnyfilm minőségét meghatározó mirigyeket is stimulálják.

 


Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja