SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A száraz éjszakák kulcsa

Családinet [cikkei] - 2007-01-31
A csecsemő érkezése után kis idővel már egészen biztosan a család minden tagja megismeri a különböző méretű, típusú és márkájú pelenkákat. A gyermek növekedésével ezeket a szobatisztaságra szoktató eszközök, majd végül a kis- és nagydolog önálló elvégzése váltja fel. Sokan vannak azonban, akik még az általános iskola idején is vizelettartási gondokkal küzdenek.
A száraz éjszakák kulcsa

A gyermekek éjszakai ágybavizelésének oka sok esetben biológiai tényezőkben keresendő. Fontos tudnunk, hogy léteznek gyógyszeres kezelési módok, melyek segítségével a probléma megszüntethető. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos esetekben a gyermekek helyzetét ez sem oldja meg, s a reggeleken állandósul a nedves lepedő lehangoló látványa.

 

Az éjszakai ágybavizelés nem súlyos egészségügyi kórkép, azonban a tőle szenvedő egyének mindennapjait jelentősen megnehezíti. Elég csak belegondolnunk mekkora lelki terhet jelent a gyermek számára a probléma beismerése, különösen kortársai körében.

 

A gyermekek többsége jellemzően 7 éves korára kinövi a jelenséget, azonban 10-ből egyesetben a probléma ezután is megmarad. A felnőttek körében 100-ból mintegy 2 egyént érint.

 

Dán kutatók felfedezték, hogy a gyógyszeres terápia hatására sem múló éjszakai ágybavizelés oka a prostaglandin hormon túl magas szintje. A korábban használt gyógyszeres terápia jellemzően a gyermekek 70 százalékánál hozott javulást, azonban 30 százalékuknál a probléma továbbra is megmaradt.

 

A vizsgálat során 46, 7 és 14 év közötti gyermeket figyeltek meg. A kontroll csoportot 15, hasonló korú gyermek alkotta, akiknél azonban nem fordult elő éjszakai ágybavizelés.

 

A korábbi vizsgálati eredmények rendszerint a gyermekek reggeli első vizeletvételi eredményei alapján születtek. Jelen kutatásban azonban az éjszakai vizeletminta összetételét vették alapul. Ezen kívül a résztvevőktől vérmintákat is vettek.

 

A két csoport közti különbségek az elalvást követő néhány órán belül jelentkeztek. Ebben az időszakban az éjszakai ágybavizeléstől szenvedő csoport tagjainál a vizeletben különösen magas prostaglandin, sodium és urea szint mutatható ki.

 

A probléma oka így látszólag a megemelkedett sodium szintben keresendő. Azonban a gyermekek nem fogyasztottak túl sok sós ételt a lefekvést megelőzően, mivel étrendüket is ellenőrizték.

 

A jelenség hátterében valójában a megemelkedett prostaglandin szint áll. A kutatók éppen ezért most olyan szer hatását vizsgálják, mely képes a prostaglandin termelődés gátlására. Ily módon várhatóan azon gyermekek esetében is javulás érhető el, akiknél a korábban alkalmazott gyógyszerek hatástalannak bizonyultak.

 

A hír alapjául a “Clue Found to Persistent Bed-wetting” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja