SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Horkolásterápia

www.pszichologusok.hu szakértői [cikkei] - 2007-03-09
A horkolást okozó rendellenességeket meg lehet szüntetni!
A horkolás okozta betegségeket meg lehet előzni!
- interjú Baktay Miklóssal és Baktay Zelkával, a horkolásterápia kidolgozóival -
Horkolásterápia

- interjú Baktay Miklóssal és Baktay Zelkával, a horkolásterápia kidolgozóival -

- Hogyan kerültek kapcsolatba a horkolás problémájával?

Baktay Miklós:
- Alapjában párkapcsolati problémákkal és túlsúlyos emberekkel foglalkozunk (
http://www.pszichologusok.hu ). Az nyilvánvaló, hogy a kövérség párkapcsolati problémákkal jár, de hamarosan felismertük, hogy a kövérség az esetek nagy részében horkolással is jár. Jöttek viszont hozzánk olyanok párok is, akiknél a horkolás rontotta a kapcsolatot, de csak túlzással állíthattuk, hogy kórosan elhízottak lettek volna.
Baktay Zelka:
- Először azt hittük, csak az elviselésben tudunk segíteni, a csendestársnak tudunk olyan tanácsokat adni, amik legalább neki biztosítanak viszonylag nyugodt éjszakákat. Van például egy olyan gyakorlatunk, amivel alvásra programozzuk. Ez nagyon eredményes, ha kimondjuk a kulcsszavakat, amikhez az elalvást kötjük, bizony itt nálunk is elnyomja a buzgóság az amúgy rossz alvó társat. Úgy gondoltuk, így addig is béke van, amíg a horkolós kivárja azt a fél évet, amíg sorra kerül az alváslaborban.

- Változott ez az elképzelés a munka során?

Baktay Miklós:
- Igen. Kiderült, hogy a horkolás egy olyan szenvedésút, aminek stációi törvényszerűen követik egymást. Ezért aztán munkára fogtuk a csendestársat, ha már úgysem tud aludni készítsen alvásnaplót arról, mikor, milyen testhelyzetben horkol a legkevésbé a társa. Így szépen fontossági sorrendet tudunk állítani. A fő ok kiszűrése általában felére csökkenti a horkolást, a következő ok leküzdése negyedére és így tovább. Általában három fontos ok van, azért a kezelés négy ülésből áll.

Baktay Zelka:
- Ha például nagy szerencséje van a horkolónak, akkor elég más testhelyzetben aludnia, máris elviselhetőbb. Hozza a hírt a csendestárs: ha hanyatt vágja magát, még le sem ér a feje a párnára, máris harsogni kezd. Kicsit megbökdösöm, oldalra fordul és akkor csak szuszog. Ilyenkor mi elkezdjük arra programozni a horkolót, hogy oldalt fekve kényelmes az alvás. A félmondat pedig, hogy "még le sem ér a feje a párnára" arról tanúskodik, hogy kimerülten megy aludni szerencsétlen. Megtanítjuk pihenni, hogy csak álmosan, de ne kimerülten térjen aludni.

- A TB támogatja a horkolásterápiát?

Baktay Zelka:
- A TB csak a súlyos eseteket engedi kezelni. Pillanatnyilag úgy működik a rendszer, mintha a szívbetegeket mindaddig hazaküldözgetnék, amíg megérnek az átültetésre. A horkolók közül azokat kezelik igazából, akik megértek az alvómaszkra. Más kérdés, hogy megélik-e...

Baktay Miklós:
- Szerencsére ők kevesen vannak, talán néhány százezren. Milliók járják viszont a szenvedésút olyan stációit, amelyeknél még tudunk segíteni. Ha idejében közbe tudunk avatkozni, akkor meg tudjuk szüntetni a horkolás olyan törvényszerű következményeit, mint amilyen az oxigénhiány okozta agyi leépülés, a szívelégtelenség vagy a cukorbetegség.

- Sokan az orrsövényferdüléssel, vagy a náthával hozzák összefüggésbe a horkolást...

Baktay Miklós:
- A horkolás azt jelenti, hogy rezegni kezd a garat fala. Ha elgyengül, vagy túlságosan berezeg a garat és összetapad, akkor nem jut levegő a tüdőbe. Ez az apnoé: ekkor a légzéskimaradás hirtelen csendje veri fel a hálótársat, aki addig a zaj miatt háborgott. Az apnoé oxigénhiányos állapot, mintha víz alá nyomnának. Árt az agynak, vész-működésre készteti a szívet, felviszi a vérnyomást, megemeli a vércukor szintet, mikroébredést okoz.



- Hogyan kezdődik?

Baktay Miklós:
- Ha háton alszunk, és nagyon kimerültek vagy enyhén ittasak vagyunk. Később már ezen tényező egyike önmagában is elég, hogy előidézze a légúti szűkületet. A következő stáció, amikor már minden testhelyzetben horkolunk.

Baktay Zelka:
- Ahhoz, hogy valaki megállapítsa a helyzet súlyosságát, javasoljuk, osztályozza hálótársát az alábbi tizenkettes skálán.

1. Esti alkoholfogyasztás után, vagy nagyon fáradt, kimerült állapotban, és háton fekve jelentkezik az első horkolás. A hálótárs méltatlankodik.
2. A horkolót noszogatni kezdi csendes társa, hogy forduljon el, ugyanis háton már állandóan fújja a kását.
3. Hiába fordul oldalra, hasra, tovább horkol. A társ kezd belefáradni.
4. Esti alkoholfogyasztás után, vagy nagyon fáradt, kimerült állapotban, háton fekve jelentkezik az első légzéskihagyás (apnoe). A hálótárs felriad a hirtelen csendre.
5. Hiába fordul a horkoló oldalra vagy hasra, egyre gyakoribb az apnoe. A társ kezd komolyan aggódni. Most már annak örül, ha jó hangos, de egyenletes horkolást hall.
6. Már nem csak a csendes társ, hanem a horkoló is kialvatlannak érzi magát reggelente.
7. Egyre nyugtalanabbak az éjszakák: a hálótárs most már nem csupán a horkolásra és a még rosszabb hirtelen csendekre riad fel, hanem arra is, hogy a horkoló egyre gyakrabban jár vizelni.
8. A horkoló szája reggelre kiszárad. Ha a társ unszolására végre mérni kezdik a vérnyomását, észreveszik, hogy reggel magasabb, mint este.
9. Állandósul a magas vérnyomás. Már a társaságnak is feltűnik, hogy a horkoló egyre gyakrabban bóbiskol el vidám beszélgetés közben is.
10. Éjjeli szívritmus zavarok lépnek fel. Mindketten pánikba esnek.
11. Egy hajnali órán bekövetkezik a gutaütés (stroke), esetleg a nappali aluszékonyság vezet balesethez.
12. A társ igyekszik megoldani új élethelyzetét.

Teendők:
1-5 tájékozódjon! Ajánlott irodalom: dr Baktay - dr Szakács: A horkolás
4-8 Forduljon a Magyar Horkolásterápiás Társasághoz! Tel: 219 3498
7-10 Keressen fel egy alváslabort!

A horkolást okozó rendellenességeket meg lehet szüntetni!
A horkolás okozta betegségeket meg lehet előzni!

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja