SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A cukorfüggőség

Családinet [cikkei] - 2007-04-17
A finomított cukor tápértékkel nem rendelkezik. A szervezet számára nem jelent többet gyorsan és könnyen felszívódó egyszerű cukornál. Fogyasztása azonban függőséget okozhat és depresszióhoz vezethet.
A cukorfüggőség
  A nádcukorból, vagy répacukorból készült melaszból desztillálás útján barna cukrot, majd fehér cukrot állítanak elő. A fehércukor, porcukor, melasz, a méz egyaránt emelik a vér inzulin szintjét, illetve a szerotonin szintet. A szerotonin hangulatjavító anyag.

 A cukor fogyasztása emeli a szerotonin szintet, ezáltal emeli hangulatunkat. Tartós és a szükségesnél nagyobb mennyiségben történő fogyasztása esetén azonban lelassul az agy a szerotonin termelése. A szükségesnél kevesebb mennyiségű szerotonin enyhébb, vagy súlyosabb depressziót idéz elő.

 Ezáltal annak érdekében, hogy az adott személy normál szerotonin szintet tudjon szervezetében fenntartani, s depresszióját enyhítse, folyamatosan cukrot kell fogyasztania. Így olyan függőségi kör jön létre, melyből valóban nehéz lesz kilépnie. A jelenség teljes mértékben hasonló a túlzott alkoholfogyasztás által létrejött dopamin függősséghez.

 A cukorfogyasztás hatására jelentősen megemelkedik a vércukorszint. Ennek kiegyenlítésére a szervezet, a cukor semlegesítésére inzulin kibocsátását kezdi meg. Azonban míg a cukor hatása néhány órán belül elillan, addig az inzulin jelenléte hangulatunkat befolyásolja. Az inzulin bőség okozta állapot pedig nem más, mint a depresszió és a letargia. Ezáltal, hangulatunk javítása érdekében ismét a cukor után nyúlunk, s a folyamat kezdődik elölről.

 A cukor tehát két módon befolyásolja hangulatunk alakulását. A túlzott mértékű inzulin és a szerotonin hiánya egyaránt depressziós tüneteket idéz elő. Amennyiben a folyamat tartósan fennáll, úgy fizikai és mentális téren is egészségromlás következhet be. A depressziós tüneteken kívül kialakulhat diabétesz, illetve bipoláris rendellenességek.

 Finomított cukor helyett válasszuk a fruktózt, mely a gyümölcsökben természetesen megtalálható cukorfajta. Éppen ezért szerkezetét teljes mértékben megőrizte, a benne található kémiai kötések által szervezetünk számára jelentős időt igényel lebontása. Ezáltal a vércukorszint nem hirtelen, lökésszerűen emelkedik meg, hanem folyamatos, egyenletes szinten mozog. Szervezetünk energia ellátása így hosszú időn át biztosított, s csupán enyhe hangulatváltozást érzékelünk.

 Hosszabb időn át történő fruktóz használat, illetve a finomított cukor mellőzésének hatására érezhetően kifinomultabbá válnak ízlelőbimbóink, s az édes íz fogalma egészen új értelmet nyer. A korábban még cukrozásra szorult termékek lassan egyre édesebbé válnak, ízlésünk kitisztul, felfedezhetjük a gyümölcsök valódi ízét.

 Szervezetünk is fellélegezhet, hiszen nem kell többé jelentős energiákat pazarolnia a finomított cukor okozta biológiai folyamatok, hangulati ingadozások kiegyenlítésére. A cukorfüggőség megszűnik, a felesleges munka által kimerült szervezet újra feltöltődik, a betegségek száma csökken.

 A cikk alapjául a „Processed Sugar Can Cause Addiction and Depression” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja