SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Veszélyek a levegőben 1.

Családinet [cikkei] - 2007-04-17
Az asztmás betegséggel küzdők számára biztosan ismerősen hangzik az un. triggerek fogalma. Ezek a környezetünkben található olyan tényezőket jelentik, melyek asztmás rohamot képesek előidézni.
Veszélyek a levegőben 1.

A poratkáktól a háziállatok szőrén át a penészgombákig képesek vagyunk ellenük felvértezni magunkat, s így a rohamok kivédhetők, csökkenthetők. Mit tegyünk azonban, ha a veszély a belélegzett levegőn át leselkedik ránk?

Kevesen érezhetjük magunkat oly szerencsésnek, hogy valódi friss, tiszta levegőjű helyen élhetünk, s nem kell nap, min nap a zsúfolt városon átutaznunk. Egy-egy ilyen alkalommal számos szennyeződéssel kell megküzdenie szervezetünknek. Ezek egyike az ózon.

Az ózon egyaránt megtalálható a levegő alsóbb és felső rétegeiben is. Az atmoszféra felső részén meghúzódó természetes ózonréteg véd bennünket a nap káros UV sugaraitól. Az alsó rétegek ózontartalma azonban kimondottan veszélyes. Ez a napsugárzás és a kipufogógázok és egyéb légköri szennyeződések keveréke, ezért napos, meleg időben különösen magas az értéke.

Míg az ózon mértéke a 2000-es év óta valamelyest csökken, addig az American Lung Association szervezet 2004-es jelentése az apró részecskékre hívja fel a figyelmet, melyek száma folyamatosan nő. Ide soroljuk a por, füst, kosz, aeroszol szennyeződéseket. Veszélyük abban rejlik, hogy apró méretüknél fogva minden lélegzetvétel során a tüdő mély rétegeibe is képesek bejutni.

A fentieken kívül a szén-monoxid, kén-dioxid és nitrogén-dioxid képes tovább rontani tüdőnk működését. A szennyeződések azonban nem csak az asztmás betegek életét keserítik meg. A magas légszennyezettség egészséges egyéneknél is fokozza a légúti megbetegedések gyakoriságát.

A légszennyezettség különösen a gyermekekre nézve jelent veszélyt, hiszen ők több időt töltenek a szabad levegőn, gyorsabban lélegeznek, magasabb légzésszámmal és tüdejük még fejlődésben van.

Asztmás betegek esetében a szennyeződések károsítják a tüdő működését, fokozzák a légutak gyulladásos állapotot, rohamokat idéznek elő, növelik azok gyakoriságát, általánosságban rontják a beteg állapotát.

A veszélyek kiszűrése érdekében magas légszennyezettségi értékeket mutató napokon minimalizáljuk a szabadban töltött idő mennyiségét. Az ablakokat tartsuk zárva, használjunk légkondicionálót, légtisztító berendezést, amennyiben lehetséges. Szabadban tartózkodás esetén fokozottan ügyeljünk rá, hogy a rohamok esetén szükséges gyógyszerek nálunk legyenek. Ezen kívül törekedjünk magunk is a levegő tisztaságának megóvására.

www.orvostkeresek.hu

Veszélyek a levegőben 2.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

A cikk a nyugalom megzavarására alkalmas, csak erős idegzetűek olvassanak tovább. Till Tamás 11 éves volt, amikor 2000-ben egy vadasparkba indult - de már sosem ért haza. Szüleinek 24 évet kellett várniuk arra, hogy kiderüljön, mi történt gyermekükkel. Holttestét most megtalálták, és ezzel sokkoló történetre derült fény.
Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Minél magasabb a hőmérséklet nyáron, annál kevesebb ruhát hordunk. A lenge öltözet vagy fürdőruha viselete azonban nem mindenki számára felszabadító érzés. Sokan küzdenek ugyanis visszerekkel, amelyek a melegben még feltűnőbbé válnak és gyakran fájdalmasak. A Budai Egészségközpont érsebész főorvosa, dr. Barta László összefoglalja a visszérrel kapcsolatos tüneteket, a leghatékonyabb megelőzési módszereket és a kialakult betegség kezelési lehetőségeit.
Milyen hormonális betegségek okozhatnak elhízást?

Milyen hormonális betegségek okozhatnak elhízást?

A testsúlygyarapodásnak legtöbbször természetes oka van: több energiát viszünk be, mint amennyit leadunk. De vannak bizonyos jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy hormonális háttere lehet a hízásnak - elsősorban ilyen, ha más okkal nem magyarázható a testsúly növekedése. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokat a gyakoribb endokrinológiai betegségeket vette számba, amelyek hízást okozhatnak.
Célba ért: 1993 km-t tekert Szentestől Párizsig az olimpiára Laci bácsi, a 80 éves nyugdíjas tesitanár

Célba ért: 1993 km-t tekert Szentestől Párizsig az olimpiára Laci bácsi, a 80 éves nyugdíjas tesitanár

Cseuz László 16 nap alatt érkezett meg Párizsba, a nyári olimpiai játékok helyszínére péntek délután.
Szabad-e hepatitiszes betegnek alkoholt innia?

Szabad-e hepatitiszes betegnek alkoholt innia?

Az alkohol alapvetően toxikus hatással bír a májra, és a korábbi, szívesen hangoztatott mondásokkal ellentétben, mára bebizonyosodott, hogy nincs is még egészségesnek mondható alkoholmennyiség. Mindez nem jelenti azt, hogy alkalmanként nem lehet koccintani egy-egy pohárral, de májbetegséggel élőknek nagyon körültekintőnek kell lenniük ezen a téren. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus arról beszélt, van-e olyan mennyiség, amit még elfogyaszthatnak a hepatitiszes betegek, befolyásolja-e ez a kezelést, illetve milyen tünetek esetén kell mindenképpen orvoshoz fordulni.
A szerkesztő ajánlja