SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A stresszt kezelni kell

Családinet [cikkei] - 2007-04-24
A túlzott mértékű és rendszeres stressz nem csak mindennapjainkat mérgezi meg, de egészségünket is károsítja. Kikerülni nem mindig lehet, de a stresszt igenis kezelni kell.

A stresszt kezelni kell
  A szakorvosi rendeléseken számos páciens fordul meg látszólag megmagyarázhatatlan eredetű fájdalmakról panaszkodva. A stressz számos tünetet produkálhat. Ezek lehetnek fejfájás, gyomorfájdalmak, étvágyunk megváltozása, hasmenés, fokozott gázképződés.

 Mellkasi szorító érzés, légszomj, feszült izmok, idegesség, fáradtság, szomorúság. A levertség mellett egyéntől függően fokozott ingerlékenység és érzékenység is jelentkezhet. Állapotunk hatására rendszerint munkahelyi és rokoni kapcsolataink romlása is megfigyelhető. Álmatlanság épp úgy jelentkezhet, mint alvási problémák.

 Tapasztalhatjuk az érdeklődés, a motiváció csökkenését, vagy teljes elvesztését is. Szokatlan kiütések, szétszórtság, fülcsengés, nők esetében menstruációs zavarok szintén a túlzott mértékű stressz következményeként fordulhatnak elő.

 Természetesen a sok káros hatás ellen több megoldás is létezik, mindenki kiválaszthatja a számára leginkább megfelelőt. A zenehallgatás eredményességét a St. Agnes HealthCare kardiológusai is igazolták. Vizsgálatukban 30 percnyi klasszikus zene 10mg Valium hatásával egyezett meg.

 Számtalan technika létezik, melyek a helyes légzés és az izmok ellazításának képességével ruháznak fel bennünket. A relaxációs módszerek mellett a másik igen hatékony módszer a nevetés. Többek közt a Loma Linda University vizsgálata is igazolja a nevetés stresszcsökkentő hatását. A vidám percekkel, órákkal immunrendszerünk is erősödik, a szívinfarktus kockázata és a fájdalmak egyaránt csökkenthetők.

 A University of California orvosainak vizsgálata szerint az emberek 40 százaléka rendelkezik „mosoly izmokkal”. Amennyiben a szerencsések közé tartozunk, úgy mosolygás hatására agyunkhoz érkezik az üzenet, hogy boldogok vagyunk, s így hangulatunk is javul.

 Nők körében inkább kedvelt módszer a problémák kibeszélése. Stresszhelyzetben használhatjuk mindezt tudatosan is, mégpedig úgy, hogy egy közeli ismerősünket keressünk fel, vagy hívunk fel telefonon. Az ő feladata ez esetben nem más, mint bennünket végighallgatni – ne nyújtsuk mondandónkat a kelleténél hosszabbra. Sokszor a stressz szavakba öntése és elmondása által is jelentős megkönnyebbülést érezhetünk.

 Érzékszerveinket is használhatjuk a stressz elűzésére. A zenehallgatás mellett jótékonyan befolyásolják hangulatunkat az illóolajok, aromaterápiás szerek is.

 A hír alapjául a „Stress First Aid” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja