SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szegény nyárfa - a fő bűnbak

Dr. Kaszó Beáta [cikkei] - 2008-05-14
Májusban a nyárfák fehér pihékkel küldik szét termésüket a széllel. Akiknek ilyenkor allergiás tüneteik vannak, a pihéket látva azt gondolják, hogy panaszaikat ezek a repítőszőrök okozzák. Pedig a nyárfa termése nem okoz allergiát.
Szegény nyárfa - a fő bűnbak

A nyárfa februártól áprilisig virágzik, ezért a kevés nyárfapollen-allergiás betegnek akkor vannak tünetei. Májusban, ill. júniusban megjelennek a magszőrök, melyek mechanikailag ingerlik a nyálkahártyát, illetve az erősen allergén fűpollenek hozzájuk tapadhatnak, és ez allergiás tüneteket válthat ki.

A fűpollenek erős allergének, azaz az arra hajlamos emberekben allergiás tüneteket okoznak. Ezek a pollenek nagyok aprók, szabad szemmel nem láthatók, mikroszkóp alatt azonban a hozzáértő szem könnyen különbséget tud tenni a különböző növények pollenjei között.

Magyarországon 19 pollencsapda működik az ország különböző területein. Ezek segítségével készítik el a szakemberek a pollenjelentést. Az allergiás betegek és az orvosok számára is nagyon fontos, hogy tudják, az adott időszakban milyen virágporok találhatók a levegőben.


Hazánkban a nyárfáknak kilenc faja él. Igénytelen fafajták. Többségük őshonos, de van köztük kínai és amerikai eredetű is. Az ötvenes években nagyon sok nyárfát telepítettek városainkba.

Egy lombköbméter levélfelület tavasztól őszig 440 gramm oxigént termel, 590 gramm szén-dioxidot dolgoz fel és 4500 gramm szennyező anyagot képes kiszűrni a levegőből. Egy 50 éves fa 405 kg szennyezést tud kiszűrni a levegőből egy év alatt. Egy autó viszont évente 7000 kg oxigént fogyaszt, és utaskilométerenként 200 gramm szén-dioxidot bocsát ki. Erre is gondoljunk, amikor a nyárfára haragszunk allergiás tüneteink miatt!
Ki lehet vágni az összes nyárfát, de a problémát ez nem oldja meg. A gépjárművek által kibocsátott szennyezőanyagok ugyanis mindenféle pollenre rátapadnak, amivel sokkal agresszívebbekké teszik a polleneket.

Ha allergiás tünetek jelentkeznek (allergiás nátha: tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, orrviszketés, allergiás kötőhártyagyulladás: szemviszketés, szemvörösödés, könnyezés, asztma: száraz köhögés, sípoló, nehezített légzés, mellkasi szorító érzés), forduljunk szakemberhez, aki a megfelelő vizsgálatok elvégzése után ellátja a beteget gyógyszerekkel, tanácsokkal. Az allergiás nátha és kötőhártyagyulladás nem súlyos betegség, de megkeserítheti a mindennapokat, zavarja az éjszakai pihenést, gátolja a beteget a tanulásban, munkavégzésben. A nem megfelelően kezelt felsőlégúti allergia pedig asztma kialakulásához vezethet.

Dr. Kaszó Beáta


Dr. Kaszó Beáta
Allergológus és gyermek-tüdőgyógyász

Allergológus és klinikai immunológus
gyermektüdőgyógyász
csecsemő- és gyermekgyógyász


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/992-21-51
Honlap: http://www.allergiadoktor.com/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja