SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A téli étkek gyógyereje

Szigeti Zsuzsa [cikkei] - 2009-12-10
A tél beköszöntével étkezésünkben is nagyobb hangsúlyt kapnak az emésztést serkentő, és melegítő hatású fűszerek, mint pl. a gyömbér, szegfűszeg, fahéj, vagy a torma. Télen is kaphatóak olyan hazai élelmiszerek és gyümölcsök, melyek egészségesek és immunerősítő hatásukkal segítenek a megfázásos, vagy vírusos náthás időszakban. Lássunk néhányat ezek közül!
A téli étkek gyógyereje

Az alma, télen is sokáig frissen tartható gyümölcsünk. Tisztítja a fogakat, segíti az emésztést, és csökkenti a vér káros koleszterinszintjét, ezáltal értisztító hatású. Magas rosttartalma révén vitaminokhoz és enzimekhez juthatunk. Szabályozza a bélműködést, szorulás és hasmenés esetén egyaránt jól bevált. Reszelt formában székletlazító, egészben fogyasztva hasfogó hatású.
Ha az almát kis kockákra vágjuk, kevés zellert reszelünk rá, megszórjuk durvára vágott dióval, és csorgatunk rá egy kis mézet, máris kiváló immunerősítő és egészséges finomságot ehetünk.

A gomba magas fehérjetartalmával a vegetáriánus étrendben igen közkedvelt, de mégis a nehezen emészthető ételek közé tartozik. A shitake és fafül gombát a mai napig felhasználják a kínai gyógyászatban. Bizonyos gombákat (pl. laskagomba) ne fogyasszunk este hat után, mert rémálmokat okozhatnak.

Legfinomabb cukorpótló csemegénk a méz, mely egyaránt tartalmaz nyomelemeket, vitaminokat, és fertőtlenítő anyagokat. Magas gyümölcscukor tartalma miatt, kisebb mennyiségben cukorbetegek is fogyaszthatják. A legtöbb süteményben kiválthatjuk vele a cukrot, így nemcsak finom, de egészségesebb édességet majszolhatunk.


A tormát már a középkorban is ismerték és gyógyászati célokra is felhasználták. A benne található csípős anyagok erős fertőtlenítő és immunerősítő hatásúak. A népi gyógyászatban arcüreggyulladás és különféle megfázásos betegségek gyógyítására is használják. A reszelt tormát házilag készítsük el, mert a bolti tormákban, a csípős ízt gyakran vegyi anyagokkal helyettesítik, és ezért elvesztik gyógyító hatásukat.

A cékla ecetesen elkészítve kiváló savanyúság, de gyógyító tulajdonságait csak nyersen fogyasztva fejti ki. Káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat, foszfort, B- és C-vitaminokat egyaránt tartalmaz. Segít a vérképzésben, jó a prosztatabántalmakra és a cukorbetegségre, valamint az immunrendszert is erősíti. Kicsavart levét fogyasszuk.

A különféle gabonák rostokban, nyomelemekben, vitaminokban, és telítetlen zsírsavakban egyaránt gazdagok. Mivel az őrlés során sokat veszítenek ezekből a tulajdonságokból, ezért érdemes teljes magvakból készült ételeket is fogyasztani, mint pl. az árpagyöngyleves, vagy köretként a bulgur.

A nyirkos, ködös téli időjárás kedvez a különböző vírusos és megfázásos betegségeknek, de a helyes táplálkozással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja