SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vágás, horzsolás

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-16
Az egyik leggyakoribb sérülés gyerekeknél a vágás, horzsolás keletkezése. Elesik a játszótéren, megbotlik a lépcsőn, leesik a bicikliről. Mindennapos esetek, éppen ezért tisztában kell lennünk azzal, mi a teendőnk ilyenkor.
Vágás, horzsolás

Vágást okozhat éles tárgy, melynek során előfordulhat, hogy alsóbb szövetrétegek is megsérülnek. Horzsoláskor csak a bőr felszíne sérül. Vágás esetén találkozhatunk erős vérzéssel, ha az éles tárgy vastagabb eret ért. A horzsolás tulajdonképpen apró kis baleset, mégis előfordulhat, hogy elfertőződik a seb, ha nem tisztítjuk ki megfelelően, és a bőrre került baktériumok elkezdenek szaporodni.


Mit tegyünk, ha megvágta magát?

Mielőtt nekilátunk a seb ellátásnak, alaposan mossunk kezet, majd folyó víz alatt tisztítsuk ki a sebet alaposan, végül itassuk le a nedvességet a környékéről. Fertőtlenített csipesszel (tartsuk nyílt láng fölé, vagy alkohollal töröljük át) igyekezzünk minden szemmel látható szennyeződést eltávolítani a sebből, hiszen a sérülést okozó éles tárgyból kerülhet bele ilyesmi. Igyekezzünk elállítani a vérzést. Ehhez legjobb, ha egy szorosan összetekert gézpólyát szorítunk a sebre. Ha a vérzés elállt, kenjük be fertőtlenítő folyadékkal vagy krémmel a sebet. (Betadine) Ha a sérülés nem túl nagy és jelentős, ne kössük be, gyorsabban gyógyul, viszont a nagyobb sebeket természetesen be kell kötnünk steril kötszerrel, amit aztán rendszeresen cserélni kell egészen addig, amíg be nem gyógyul annyira, hogy ne legyen szükség a kötésre.
Természetesen ha a seb komolyabb, haladéktalanul orvoshoz kell fordulnunk. Ilyen eset például, ha a sebből spriccel a vér, ha nem tudjuk elállítani a vérzést, ha a vérveszteség jelentős.


Ó, csak egy kis horzsolás!

Bár a horzsolás igen fájdalmas tud lenni, nem kell megijednünk tőle, hiszen csak a bőr felső rétege sérült meg. Ezek a sérülések általában 3-6 nap alatt szépen begyógyulnak. Ilyen esetben is fontos, hogy letisztítsuk a szennyeződéseket a bőrről, eltávolítsuk az esetleges apróbb kavicsokat, talajmaradványokat. Fontos, hogy a horzsolást hűtsük le, mert egyrészt ez lassítja a vérzést, másrészt elérhetjük, hogy a seb környéke ne duzzadjon fel túlságosan. Hűtésre használhatunk hideg folyóvizet, vagy ha ez nem lehetséges, tegyünk a horzsolásra jégpárnát. Ha van otthon patikában kapható jégtömlő, az nagyon jó, de pillanatok alatt készíthetünk jégpárnát a mélyhűtőben található jégkockákból. Töltsünk meg egy zacskót jéggel, adjunk hozzá egy marék sót (ez fokozza a hűtőhatást), szorítsuk ki a zacskóból a levegőt, majd a csomagot borítsuk be törölközővel.

Ha nincs otthon jég, remekül használható a fagyasztott zöldség, vagy bármilyen élelmiszer, melyet a mélyhűtőből vettünk elő, csak ne felejtsük el bebugyolálni. Ha házon kívül történik a baleset, szükség esetén megteszi egy darab bevizezett vászon, esetleg vattadarab. A horzsolást sem árt bekennünk Betadine-nal, a későbbi fertőzés elkerülésére.

Fotó: saulhm / pixabay
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja