SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szemjóga minden nap - 2. rész

Bozsó Zsuzsanna [cikkei] - 2011-04-07
A szem, mint optikai rendszer, a pupillán keresztül beérkező fénysugarat megtöri. Normális fénytörésű szem a végtelenre állítódik be, ilyenkor a szemlencse kissé elnyújtott helyzetben van, és a fókuszpont az ideghártyára esik. Közelre nézéskor a szemlencse domborúságát a sugárizom szabályozza, hogy ismét a recehártyára képeződjön le a beérkező kép. A szemnek ezt az alkalmazkodását, akkomodációnak nevezzük. Öt méter, vagy annál közelebbi nézéskor domborodik a szemlencse, távolba nézéskor pedig ellapul.
Szemjóga minden nap - 2. rész

A hagyományos nézet szerint a szem csak az akkomodáció (alkalmazkodás) folytán tud fókuszálni. Dr Bates 35 éves klinikai tapasztalata alapján arra a következtetésre jutott, a hagyományos nézettel ellentétben, hogy a sugárizom mellett a szemgolyó külső izmai is nagy segítséget jelentenek a töréshibák javításában. A megerősített szemizom képes megváltoztatni a tengely, azaz a lencse és a retina között hosszúságot.

szemjoga
A szemtengely hossza kb. 2,4 cm. Hosszúságának változásai következtében jönnek létre a töréshibák, a rövidlátás és a távollátás. Rövidlátó szem esetében, a ferde szemizmok feszültsége miatt a szem hossza megnyúlik, így a fókuszpont az ideghártya elé esik. Míg távollátók esetében a négy egyenes szemizom álló tojás formájúra deformálja a szemet, megrövidítve ezzel a tengelyhosszt, így a fókusz a retina mögé esik.

a.    rövidlátó szem

b.    jól látó szem

c.    távollátó szem
 

Gyakorlatok a látás javításáért, a szemizmok megerősítésére:

  1. Szemünk körül lazítsuk ki a feszültséget 10 perc palmírozással (tenyerezéssel, lásd. első cikk), és végezzünk néhány szemizom erősítő gyakorlatot:
  2. Fejünket tartsuk egyenesen előre, miközben mindkét szemünkkel írjunk fektetett, majd álló nyolcasokat. Ha szemünk nincs hozzászokva a mozgatáshoz, hétszer végezzük a gyakorlatot, és csak fokozatosan, napról napra növeljük a mennyiséget.szemjoga2
  3. Nyújtsuk ki egyik kezünket, és hüvelykujjunkat emeljük orr magasságba magunk előtt, nézzünk ujjhegyünkre, majd ujjunk magasságában egy távoli pontra, végül az orrunk hegyére. Ismételjük néhányszor, majd tenyerezéssel pihentessük meg szemeinket. X kép ide tartozik

Jó egészséget, hasznos gyakorlást kívánok!

Üdvözlettel: Bozsó Zsuzsa


Következő látásfejlesztő szemjóga tréning:

Időpont: 2011. április 16. (vasárnap) 10 – 15 óráig
Helyszín: Napszikra Terápiás Stúdió Budapest VI. Bajnok u.1.
Bejelentkezés és további információ: Bozsó Zsuzsa
+36 30 354 3946, bozsozsuzsa@gmail.com www.bozsozsuzsa.hu
www.napszikra.hu

Fotó: Guiri R. Reyes: Eye

Szemjóga minden nap - 1. rész

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja